Skupina výzkumníků pod vedením profesora Jošihatu Mitomy z univerzity v Hirošimě vyvinula bezpečnou a levnou technologii umožňující rozklad dioxinů.
Organizace Japan for Sustainability (Japonsko pro udržitelný rozvoj) uvádí, že technologie využívá metalický vápník, který redukční kapacitu spolu s katalyzátorem v alkoholovém roztoku,rozkládá dioxiny tím, že odstraní chlor z molekul dioxinů. Vědecký tým na technologii začal pracovat v roce 2004 s cílem vyvinout ekologické řešení problému znečištění. Práce týmu byla umožněna díky grantovému programu výzkumu průmyslových technologií organizace by the New Energy and Industrial Technology Development Organization (NEDO).
V Japonsku platí od roku 2000 zákon o zvláštních opatřeních týkajících se dioxinů, jehož cílem je předcházet kontaminaci životního prostředí toxickými dioxiny. Zákon požaduje, aby spalovny odpadu a další zařízení, jež specifikuje, podléhaly kontrole emisí dioxinů. Pokud jde o „klasické“, zavedené technologie, oxidová vrstva na povrchu popílku ze spalovaného odpadu neumožňuje dostatečný rozklad dioxinů. Rozložení této vrstvy vyžaduje velmi vysokou teplotu nebo silný tlak.
Nově vyvinutá technologie oproti tomu dokáže rozložit 99% dioxinů v odpadním popílku pokrytém oxidovou vrstvou i za mírnějších podmínek jako je pokojová teplota a jen mírný tlak, a to díky redukční kapacitě metalického vápníku, schopného rozložit oxidovou vrstvu. Dioxiny tak mohou být rozloženy bez použití velmi vysoké teploty relativně jednoduchým způsobem a nová technologie tak představuje také menší nároky na technické zařízení a na provozní náklady.
Začala se již prakticky používat k úpravě vzorků odpadních vod používaných firmami specializovanými na chemické rozbory k analýze obsahu dioxinů. Vědci se dále zabývají možnostmi využití této technologie k detoxikaci dioxinů při čištění vody metodou vysokotlakového čištění na místech, kde dochází k demolicím spaloven, jako např. spalovny konsorcia R&D Projects for Regional Revitalization podporovaného ministerstvem hospodářství, obchodu a průmyslu. S některými úpravami může být tato technologie využívána i k rozkladu azbestu nebo chemikálií v zemědělství.