13. června 2022 proběhlo na půdě Slezské univerzity v Karviné projednávání záměru na stavbu spalovny v místní teplárně, respektive na stavbu multipalivového kotle, který by kromě menšího množství biomasy spaloval i takzvaná „tuhá alternativní paliva“ (TAP) vyrobená z komunálních a průmyslových odpadů. Jedna z učeben univerzity, která byla pro projednávání trochu nestandardně vybrána namísto velkého sálu, byla téměř zaplněna lidmi – na projednávání jich dorazilo přes třicet. Kromě místních obyvatel a zástupců spolků tvořili část i zástupci oznamovatele, společnosti Veolia. Diskuze trvala několik hodin.
Místní obyvatelé a zástupci místních spolků kritizovali zvláště další zhoršení stavu ovzduší na Karvinsku, které je stále jednou z nejvíce zatížených oblastí nejen v Česku, ale i v Evropě. Realizace záměru by mohla vést například ke zvýšení emisí toxické rtuti, podle zpracovatele dokumentace to však místní obyvatelé téměř nepocítí. Zhoršení by mohlo nastat i v případě dalších látek, například těkavých organických látek, fluorovodíku, kadmia nebo thallia, které mohou být zdraví nebezpečné.
Jasno není v otázce nakládání se zbytky po spalování, které u podobných zařízení běžně představují zhruba třetinu hmotnosti a jen o něco menší podíl objemu spalovaných odpadů. Na opakovaný dotaz zástupkyně Arniky, zda budou zbytky po spalování ukládány na skládku, případně na kterou, se přítomní od oznamovatele nedočkali odpovědi, s odvoláním na to, že vše je zatím ve fázi vyjednávání a s materiálem, který po spalování zbyde, bude nakládáno dle aktuálně platného zákona. Naproti tomu například pravděpodobní dodavatelé TAP jsou již dobře známí. Jde přitom o zásadní otázku, protože spalovna bude (podobně jako jiná obdobná zařízení) produkovat popílek z čištění spalin, obsahující chlorované dioxiny, těžké kovy a další toxické látky, a popel, který obsahuje například dioxiny bromované nebo PFAS.
Spalovna by měla mít kapacitu 150 000 tun TAP ročně, čímž několikanásobně přesahuje produkci odpadů v Karviné, zbytek by se tak měl dovážet z širšího okolí Moravskoslezského kraje. Na projednávání se mluvilo i o možnosti dovozu TAP z okolních krajů nebo z blízkého Polska, což zástupce oznamovatele popřel.
Multipalivový kotel by podle oznamovatele měl být v provozu zhruba od roku 2026. Podle zpracovatele dokumentace se dá očekávat, že namísto pokračujícího odlivu obyvatel v důsledku obav ze zdravotních rizik spojených s katastrofálním stavem ovzduší na Karvinsku způsobí stavba spalovny příliv investorů a obnovu oblasti. Během projednávání několikrát padlo, že o spalování odpadů se opírá i řada vyspělých západních států, jako je Dánsko, Německo nebo Švýcarsko. Zapadlo však, že řada těchto států od spalování v současné době ustupuje, nejčastěji proto, že blokuje předcházení vzniku odpadů a recyklaci a spalovny jsou významným zdrojem oxidu uhličitého, který přispívá ke změně klimatu. Proto například Dánsko, které dnes kvůli enormnímu množství spaloven na svém území musí velké množství odpadů dovážet ze zahraničí, plánuje do roku 2030 téměř třetinu svých spaloven zavřít.
Nespaluj, recykluj! S odvahou.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.