Zdálo se to jako idylická dohoda - obyvatelé na Hanspaulce, zástupci městské části Praha 6 i firmy ING Real Estate Development se shodli, jakým způsobem bude probíhat stavba luxusních vil nedaleko místními oblíbené Kotlářky. Jenže developer to pochopil po svém. Zalesněnou rokli Kotlářky, kam chodí místní lidé na procházky nebo sportovat a kde žijí chránění živočichové, začal devastovat. Porušil tak vlastní slib i platné územní rozhodnutí. A to byl důvod, proč už se původní dohodou necítili vázáni ani občané.
Sdružení Arnika zveřejňuje další z řady příběhů o neznámých hrdinech, kteří svou aktivitou pomohli ochránit okolí svých domovů i přírodu. Video zachycuje události po nedodržení slibu developera a ohrožení zalesněné rokle Kotlářka. Podívejte se:
„Ze strany developerů a kamarádů bývalého vedení magistrátu je na přírodní území Hanspaulky a Kotlářky vyvíjen obrovský tlak na výstavbu luxusních rodinných domů," říká právník Michael Pokorný. Lidé si všimli, že v přírodním prostředí Kotlářky probíhají aktivity, které zcela vybočovaly z původních dohod. V místě, kde se podle platných povolení nemělo nikdy stavět, byly najednou bez povolení vykáceny desítky stromů a keřů. Do rokle byla navozena skládka zeminy. Na pozemcích označených v územním plánu jako krajinná zeleň začaly v masivním měřítku vyrůstat ploty, které měly rozšířit zahrady obyvatel nových vil na úkor veřejně přístupného území. Developer totiž svévolně prodal majitelům budoucích nemovitostí větší pozemky, než měl povoleno.
Přečtěte si další informace o celé kauze >>
"Kdyby se do kauzy nezapojilo občanské sdružení, tak by nikdo o ničem nevěděl. Informace se vyvěšují na úředních deskách, ale běžný člověk nechodí denně na úřady. Jedinou možností je tak účastnit se prostřednictvím občanských sdružení probíhajících správních řízení,“ dodává Pokorný. A ta nechala zpracovat odborné posudky, s nimiž se pak obrátila na soud. Developer totiž nezískal potřebné výjimky podle zákona o ochraně přírody a krajiny a ty dodatečně vydané zrušil soud. Tím byla zpochybněna i platnost územního rozhodnutí a povolení ke kácení stromů. Stavbu plotů nepovolil žádný úřad, vyrostly zcela „načerno“. Developer dostal jako náhradu za kácení povinnost vysadit nové stromy. Leč o kvalitu prací svědčí fakt, že většina výsadby uschla.
Proto se místní rozhodli, že se o park postarají sami. V roce 2010 nechali v parku na vlastní náklady vysázet desítky vzrostlých stromů a ošetřit původní dřeviny. Při víkendových brigádách vyklízeli lidé z lesa odpadky, prořezávali nálety a upravovali cesty. V parku vznikla nová pěší cesta spojující Kotlářku se zámečkem Hanspaulka. Stromy prospívají a Kotlářka slouží tak jako dřív procházkám a odpočinku a na tamním hřišti s trávníkem je pořád živo.
Stáhněte si publikaci „Občané sobě“ >>, která shrnuje pozitivní příklady účasti veřejnost na rozhodování úřadů.