Ve čtvrtek 19. září ráno propukl další požár v areálu libereckého zařízení na energetické využití komunálních odpadů (ZEVO) společnosti Termizo. Na místě zasahovalo 11 jednotek hasičů a speciální technika. Likvidace požáru probíhala zhruba do tří hodin odpoledne.
Hořet začal obsah takzvaného bunkru, ve kterém je odpad skladován před spálením. Zasaženo bylo zhruba 220 tun materiálu. Podle předsedy představenstva spalovny Pavla Bernáta požár pravděpodobně způsobil horký popel obsažený v navezeném odpadu. Hasiči se do rozžhaveného bunkru nejprve kvůli jeho přeplněnosti nemohli dostat, vrata bunkru bylo možné otevřít až o něco později, po jejich ochlazení.
„Z hlediska ochrany obyvatelstva nebylo prozatím nutno přijímat žádná opatření. Je doporučeno nevětrat a k místu zásahu se nepřibližovat,“ uvedla krátce před polednem krajská mluvčí hasičů Lucie Hložková. Chemická laboratoř z Kamenice provedla během dopoledne a odpoledne dvě kontrolní měření na toxické látky, obě s negativním výsledkem. Měřil se jak vzduch v objektu a v jeho okolí, tak voda. Podle Bernáta by nemělo dojít prakticky k žádným škodám. Faktem však zůstává, že v liberecké spalovně nehořelo poprvé. Naposledy k tomu došlo v květnu 2016, kdy hasiče zaměstnal požár izolace poblíž turbíny ve spalovně.
Mapa havárií spaloven
Havárie v liberecké spalovně zasáhla do debaty o spalovnách i na jiných místech republiky. Nové otázky vyvolala například ve Vsetíně, kde se nové zařízení na energetické využití odpadů chystá postavit společnost Zásobování teplem Vsetín. „Požár v Liberci podle dostupných informací nezpůsobila technologie spalovny, ale zřejmě lidský faktor. Přesto považuji za důležité se investora zeptat, jak chce těmto rizikům v případě vsetínské spalovny předcházet. A věřím, že se budeme bavit velmi konkrétně,“ uvedl k tomu starosta Vsetína Jiří Růžička, který se tuto středu chystá na další setkání se zástupci společnosti.