Na mimořádném veřejném zasedání zastupitelstva Horních Počapel se v pondělí 5. února probíraly dva body: společností ČEZ plánovaná spalovna odpadů a dopravní řešení neutěšené situace v obci a okolí, které by spalovna ještě zhoršila. Zástupci ČEZu přišli obyvatele seznámit s projektem Zařízení na energetické využití odpadů - ZEVO Mělník, jak spalovně říkají. Lidé hned od začátku vyjadřovali jasný nesouhlas s tímto záměrem, protože jim přijde jen jako další zátěž do oblasti, kde už i tak je soustředěno dost průmyslových provozů.
Sál kulturního domu v Horních Počaplech praskal v pondělí 5. února 2018 ve švech. Na mimořádné veřejné zasedání zastupitelstva přišli lidé nejen ze samotné obce, ale i z okolních sídel pod mělnickou elektrárnou. Během veřejné diskuse nezazněl v podstatě ani jediný hlas z řad veřejnosti, který by souhlasil s výstavbou ZEVO Mělník. Na zasedání byli také přítomní zástupci Arniky a Hnutí Duha, kteří v diskusi podpořili lidi protestující proti výstavbě nové spalovny odpadů. Kritizovali jak její kapacitu tak fakt, že zatím byla posouzena jen virtuální technologie a je tedy spíše spekulativní tvrdit, že ZEVO nebude mít negativní vliv na životní prostředí.
Projekt ZEVO je aktuálně ve fázi procesu EIA, konkrétně běží lhůta pro zaslání případných podmínek, která vyprší v pátek 9. února. Záměr ČEZu odůvodnil středočeský mluvčí skupiny ČEZ Ota Schnepp "Záměr vybudovat v lokalitě Mělník ZEVO vzešel z Plánu odpadového hospodářství Středočeského kraje, který lokalitu identifikoval jako nejvhodnější. Firma ČEZ tedy reagovala na poptávku kraje. Harmonogram projektu ZEVO počítá s provozem od roku 2024." Zástupci ČEZu na veřejném zastupitelstvu navíc výstavbu ZEVO zdůvodnili tím, že od roku 2024 bud v ČR zakázáno odpady skládkovat. "Ovšem na otázku, zda ten zákaz bude absolutní a bude se tedy vzthovat i na více jak stodeset tisíc tun strusky, popele a popílku, tedy třetiny, které zbydou po spálení odpadů ve spalovně, museli odpovědět, že nikoliv. Odhalili tak informaci, kterou na začátku diskuse občanům neřekli," doplnil informace z diskuse Jindřich Petrlík z programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.
Lidi z okolních obcí nejvíc pálí doprava. Představa, že by jim před okny projíždělo každou chvíli plné naložené nákladní auto s kontejnerem s odpady není zrovna lákavá. Vyjadřovali také obavy o pokles ceny nemovitostí. Nedořešená doprava se stala také hlavním důvodem pro nesouhlasné stanovisko, které za obecní zastupitelstvo na zasedání představil starosta Horních Počapel, Jiří Svačina. Zástupci ČEZu nedokázali obavy obyvatel rozptýlit i proto, že se často nemohli opřít o informace o konkrétní technologii a chlácholili lidi jen obecnými příklady spaloven ze zahraničí, například mezi propagátory spaloven oblíbenými spalovnami ve Vídni anebo v Kodani.