Jak uvedla ČTK, Poličské strojírny a Omnipol údajně chtějí v příštím roce začít ve svém areálu nedaleko Poličky likvidovat nebezpečný tekutý odpad. Plán strojírenské firmy, která zatím mimo jiné likviduje starou munici, se nelíbí poličským zastupitelům, ekologickým aktivistům, strach z havárie a zamoření vody má i část obyvatel města, píše dnešní pardubické vydání Mladé fronty Dnes (MfD).
Poličské strojírny podle MfD tvrdí, že nebezpečný odpad budou ničit ve špičkovém zařízení ruské výroby plazmatron, které za extrémně vysokých teplot rozkládá oleje obsahující rakovinotvorné polychlorované bifenyly na neškodné chemické prvky a roztok kuchyňské soli.
"Koncentrace všech těchto látek je velmi nízká, takže mohou být podle ekologických norem vypouštěny do ovzduší nebo odpadních vod. Pro větší jistotu se ze zařízení odfiltrovávají i dioxiny, které by mohly vzniknout v důsledku nějakého selhání," cituje MfD ekonomického ředitele Poličských strojíren Jaroslava Dobiáše.
"Všichni zastupitelé, kteří se k tomu předběžně vyjádřili, jsou proti. Ovšem zastupitelstvo není účastníkem stavebního řízení," řekl listu mluvčí poličské radnice Jiří Brusenbauch. Provoz plazmatronu v Poličce by podle něj byl nejen českým, ale i evropským unikátem. "Zastupitelstvu bylo řečeno, že jedno toto zařízení funguje v Rusku za Uralem a další jsou ve Spojených státech," uvedl Brusenbauch.
"Vadí nám, že by v Poličce mělo být provozováno zařízení, které může ohrozit životní prostředí a se kterým nejsou v České republice a blízkém zahraničí žádné zkušenosti," uvedl René Habrman z ekologického sdružení A 21 Polička.
Ekologové však mají další námitky. I kdyby zařízení bylo bezpečné, vždy se může havárie stát při dopravě nebezpečných látek. Navíc podle nich není v Česku dostatek odpadních olejů. "To logicky povede k tomu, že se sem začnou odpady dovážet ze zahraničí. Existuje také riziko, že se v plazmatronu začnou v budoucnu likvidovat i jiné chemikálie, než jaké nám teď představitelé Omnipolu slibují," uvedl Habrman.