Na poslední chvíli, v úterý večer, však pražský radní Martin Langmajer zasedání výboru zrušil. Důvod není znám. Radní se možná zalekli devastace města, kterou by mohly navržené projekty způsobit. Výbor by se měl nad projednáním změn územního plánu sejít příští týden. Na konci března má o sedmé vlně rozhodovat zastupitelstvo.
„Přestože nevíme jistě, co bylo důvodem odložení jednání, je to dobrá zpráva. Členové výboru budou mít týden na to, aby se lépe seznámili s obsahem sedmé vlny změn územního plánu a zamysleli se nad tím, zda jsou změny opravdu nezbytné,“ komentuje situaci mluvčí Arniky Zora Kasiková.
Změny územního plánu totiž mohou mít zásadní dopad na životní prostředí města a jeho fungování, a to zejména vlivem zástavby volné krajiny a záborů zeleně, nárůstem rozlohy zpevněných ploch a vyvoláním velké intenzity automobilové dopravy.
Podle předběžné analýzy Arniky je mezi 157 záměry nejméně polovina vysoce problematických developerských záměrů. Předpokládají například výstavbu nových satelitních městeček na orné půdě v okrajových částech města, jako například v Dolních Chabrech v lokalitě Beranov, kde se záměrem nesouhlasí místní obyvatelé.
Závěr výboru územního rozvoje se stane podkladem pro hlasování pražského zastupitelstva 25. března. Paralelně se sedmou vlnou změn územního plánu probíhá také šestá vlna a dvě vlny celoměstsky významných změn. Celkem se jedná o 321 záměrů, které se projednávají ve zrychleném režimu mimo přípravu nového územního plánu.
Arnika kritizuje, že se veřejnost k mimořádným změnám nemůže vyjádřit a vzhledem k tomu, že je proces vyňat z přípravy nového územního plánu, je nekoncepční a netransparentní. „Mimořádné změny neumožňují posuzovat jednotlivé projektu v kontextu celého města, jde o jakousi salámovou metodu. Nový územní plán by se po schválení změn stal jen cárem papíru,“ říká mluvčí Arniky Zora Kasiková.
Chcete vědět více?
Stránky Arniky věnované územnímu plánu
Stavební mapa s vyznačenými záměry