Společnost HP-Pelzer Žatec, vyrábějící izolace do aut a zaměstnávající zhruba pět set lidí, letos v létě oznámila, že podstatnou část svého provozu přesune do kadaňského CTParku. Přesun by měl být dokončen v roce 2024 a měl by zahrnovat i výrobu. Firma bude prozatím v Kadani zprovozňovat sklad. Předpokládá se, že rozjezd výroby v CTParku bude závislý na povolovacích procesech, není však zatím jasné, zda bude výroba do Kadaně přesunuta celá nebo jen částečně. Firma momentálně s pomocí města hledá nového provozovatele areálu. Podle informačního systému EIA zatím k podání žádného záměru v Kadani nedošlo.
Do konce září roku 2022 měla firma, podobně jako jiné průmyslové provozy v Česku, povinnost zveřejnit množství chemických látek, které za rok 2021 předala v odpadech a vypustila do vody nebo do ovzduší do Integrovaného registru znečišťování. I v konkurenci s mnohem většími celorepublikovými provozy se firma zařadila mezi 10 největších znečišťovatelů České republiky formaldehydem. Protože se formaldehyd řadí mezi mutagenní a rakovinotvorné látky, zařadil se tím rovněž mezi největší znečišťovatele těmito skupinami látek.
Ještě „lépe“ si vedl HP-Pelzer v nejznečišťovanějším Ústeckém kraji (za rok 2021). Jako největší znečišťovatel kraje skončil na prvním místě s emisemi formaldehydu a mutagenních látek, druhé místo vybojoval v případě rakovinotvorných a potenciálně rakovinotvorných látek. Informace o skupinových ukazatelích jsou k dispozici na webu znecistovatele.cz pro Ústecký kraj. V minulém roce se v žebříčcích objevil pouze jednou, a to s téměř 400 kg formaldehydu, letos to bylo více než 7 x větší množství.
HP-Pelzer ale není jediným provozem v Žatci, který se zde objevil. Umístila se i firma KOITO CZECH s. r. o., a to na druhé příčce s emisemi styrenu a látek narušujících hormonální systém. Místní v čele se spolkem VPN 2016 se tak vedle emisí hluku a dlouholetého nezákonného používání staveb musejí vyrovnávat i s několikanásobným nárůstem rakovinotvorných, mutagenních nebo endokrinních látek v ovzduší.