Společnost HP – Pelzer v Žatci obdržela souhlasné stanovisko v rámci EIA od ministerstva životního prostředí pro jednu z hal, přesto se rozhodla přesunout podstatnou část svých zařízení do CTParku v Kadani. V areálu, který firma využívá, přitom dochází k využívání budov pro jiné účely, než byly zkolaudovány, nebo ke stavbám nových budov bez stavebního povolení. Firma už s přesunem začala, v CTParku v Kadani přitom bude muset před započetím provozu celým procesem EIA projít znovu.
Společnost HP – Pelzer je součásti nadnárodního koncernu Adler Pelzer Group, který má v Česku několik výrobních závodů. Jedním z nich je i areál bývalého cukrovaru v sousedství původních strojírenských provozů v Žatci. Firma byla za stavby bez stavebního povolení a využívání nezkolaudovaných objektů pokutována a slíbila, že pro nezkolaudované objekty zpracuje projektovou dokumentaci a dodá stavebnímu úřadu další potřebné podklady. To se zatím nestalo.
Jednou z prvních rekolaudací měla v rámci právě probíhajícího procesu EIA projít jedna z hal, která měla být navíc rozšířena o nové technologické linky. V jedné z variant dokumentace mělo následně dojít k navýšení výroby. Kromě toho měla také proběhnout výstavba nové expediční haly a retenční nádrže. V tomto řízení získala společnost HP – Pelzer souhlasné závazné stanovisko s podmínkami, které musí splnit. Jedná se především o ověření zdrojů emisí látek obtěžujících zápachem, instalaci vhodného zařízení k omezení těchto látek, aktualizaci rozsahu a měření emisí znečišťujících látek nebo aktualizaci havarijních plánů, protože některé haly jsou v záplavovém území, několik časových harmonogramů a opatření. Podmínek je dohromady dvaatřicet.
Přestože je proces EIA náročný a stále v běhu, rozhodla se firma zároveň přestěhovat většinu svých zařízení do CTParku v Kadani, kde bude muset tento proces podstoupit znovu. S přesunem do nových prostor začala již v červenci, podstatná část výrobních a skladovacích prostor by měla být přesunuta do konce roku 2024. „Otázkou zůstává, zda si tentokrát firma o potřebná povolení zažádá včas a nedojde pouze k přesunu problémů (např. s hlukem nebo odpady ze zařízení) do jiné lokality, kde zatím nikoho neobtěžují,“ komentuje to Ing. Nikola Jelínek z Arniky.
Místní obyvatelé žijící v blízkosti žateckého provozu se navíc musejí dlouhodobě vypořádávat s dalším problémem, kterým je nadměrný hluk. „Náš dům se nachází v sousedství areálu, nejen hlukem nás činnost v areálu obtěžuje již několik let. I přes podněty na příslušné úřady se mnohé nezměnilo, činnost závodu stále negativně dopadá na naše zdraví.“ říká Anna Buraňová, předsedkyně spolu VPN 2016.
Nespaluj, recykluj! S odvahou.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.