Zero waste (česky „nulový odpad“) není jen trend nebo filozofie, ale praktický přístup k ochraně životního prostředí a udržitelnému způsobu života. Usiluje o maximální možnou redukci odpadu a o udržení použitelných materiálů v oběhu, místo aby zbytečně končily na skládkách či ve spalovnách.
Všichni víme, že odpad je obrovským problémem dneška. Není ani potřeba se odvolávat na fotky mořských zvířat nebo ptáků s břichy plnými jednorázových plastových obalů, stačí si udělat procházku po naší, české přírodě. S horami lidmi produkovaných odpadů navíc souvisí i další problémy, například produkce mikroplastů, které se dostávají i do našich těl a podle nejnovějších studií mohou ovlivňovat plodnost a přispívat k rozvoji řady zdravotních problémů, například Alzheimerovy choroby.
Z odpadů samotných nebo při jejich likvidaci se navíc mohou do okolního prostředí uvolňovat škodlivé chemické látky. Jen zlomek produkovaných odpadů je přitom recyklován – například v případě plastového odpadu je to celosvětově jen zhruba desetina a toto číslo dlouhodobě neroste. Tento systémový problém se přitom zdaleka netýká jen konzumerismu a nadspotřeby u spotřebitelů a nadprodukce ze strany firem, ale také obcí, které nesou zodpovědnost za odpadové hospodářství a hledání efektivních odpadových řešení.
Zero waste principy mohou mít celou řadu přínosů jak pro jednotlivce, tak pro obce a města. Jde především o snížení nákladů, a to jak na straně spotřebitelů, tak obcí, které mohou díky zero waste principům výrazně ušetřit především na odpadovém hospodářství. Nejlepší a zároveň i nejlevnější je totiž pochopitelně ten odpad, který nikdy nevznikne. Méně odpadu znamená také čistší a bezpečnější životní prostředí. V neposlední řadě může zavedení vhodných nástrojů na snižování množství vznikajících odpadů významně pomoct také v plnění cílů daných českou a evropskou odpadovou legislativou.
Věděli jste, že při zapojení zero waste principů lze v domácnostech dosáhnout až o 81 % nižší produkce odpadů, než je český průměr?
Pokud ne, stáhněte si náš infolist:
Obce mohou předcházení vzniku odpadů podpořit mnoha různými způsoby. Především jsou to systémové změny v odpadovém hospodářství, které mohou zahrnovat podporu konkrétních opatření, jako je například kompostování, změny ve frekvenci či způsobu svozu odpadů či finanční motivaci občanů. Více se o tomto tématu dozvíte v naší příručce Odpadové hospodářství obcí 2024. Klíčové je také vzdělávání a osvěta nebo spolupráce s místními komunitami a spolky při pořádání akcí jako jsou bazary, swapy a charitativní sbírky. Podpora "bezodpadových" principů může mít také podobu zřizování „reuse“ center, opravářských dílen, půjčoven nářadí a dalšího vybavení, komunitních zahrad či bezobalových obchodů. Na tyto a další aktivity jsou pravidelně vypisovány dotační výzvy, například ze strany Ministerstva životního prostředí.
Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí. Projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.