První týden v květnu již 25 let patří oslavám kompostování. Tato levná a dobře zvládnutá technologie, která je schopna vracet organickou hmotu a živiny do půdy si to zaslouží. Hlavním cílem mezinárodního týdne kompostování je si jeho přínos připomenout.
Bioodpady jsou nejvýznamnější složkou komunálních odpadů. Produkce kuchyňských odpadů se pohybuje mezi 40 až 75 kg/ob/rok, produkce odpadů ze zahrad a parků může být i několikrát vyšší.
Bioodpady nepatří na skládky, protože zde přispívá k tvorbě metanu a nemá cenu ho ani spalovat, protože bioodpady obsahují hodně vody a jejich výhřevnost je velmi nízká.
Organická půda v naší půdě chybí. Pokud se dlouhodobě nevrací, ubývá. Názorným příkladem mohou být pole v tropických oblastech. Po odlesnění zde dochází k úbytku uhlíku a to o 50 až 75 % během 20 let. V našich podmínkách je sice tento proces pomalejší, přesto je to považováno za vážný problém.
Půda s větším obsahem organické hmoty je schopna lépe vázat vodu, živiny a je schopna lépe odolávat suchu. Do půdy lze takto ukládat i uhlík. Pravidelným přísunem organické hmoty, se množství uhlíku vázaného v půdě zvyšuje. Mrkněte se, jak kompostují na Broumovsku.
V současné době začíná Parlament ČR projednávat novou odpadovou legislativu. Tato novela má do naší legislativy implementovat nové cíle oběhového hospodářství, mimo jiné výrazně zvýšit úroveň recyklace s postupnými cíli pro roky 2025, 2030 a 2035. Tyto cíle bez zpracování bioodpadů nepůjde splnit.
Tento dokument byl vyhotoven v rámci projektu Méně odpadu v Moravskoslezském kraji, podpořeného Ministerstvem životního prostředí. Obsah nemusí vyjadřovat stanoviska ministerstva.