Od roku 2003 jsou odpadní vody ze Spolchemie svedeny do městské kanalizace a následně dočištěny na Městské čistírně odpadních vod v Neštěmicích. To znamenalo velký posun pro zlepšení kvality vody v Bílině i v Labi. Podle Kuncové však není ani toto řešení dlouhodobě udržitelné. Toxické látky totiž i přes čištění do vody stále unikají. „Městská čistírna v důsledku čištění odpadních vod takto vypustila do Labe v letech 2003 – 2005 24,08 kg rtuti, 92,73 kg perchlorethylenu, 15,0 kg tetrachlormethanu a mnoho dalších nebezpečných látek. V roce 2004 dostala Spolchemie pokutu 30 000,- Kč za vypuštění 206,46 kg perchlorethylenu. V 1995 a 1999 zase byla Spolchemie pokutována za překročení povoleného množství rtuti ve vypouštěných vodách,“ řekla Kuncová.
Arnika chce, aby Spolchemie eliminovala úniky rtuti a hexachlorbenzenu ze své výroby. Znečišťování prostředí rtutí může Spolchemie zcela zastavit už v roce 2009, když změní výrobní postup chlóru z amalgámové elektrolýzy na bezpečnější bezrtuťovou technologii. Únikům hexachlorbenzenu zase může Spolchemie zabránit instalací zařízení, které hexachlorbenzen rozloží chemickou cestou na méně nebezpečné látky. Arnika také prosazuje zavedení nové evropské politiky známé pod zkratkou REACH, která má uzákonit náhradu nebezpečných látek za jejich bezpečnější alternativy.
Další informace:
Ministerstvo životního prostředí - Program na snížení znečištění vod nebezpečnými látkami
Ministerstvo životního prostředí - Zpráva o stavu ochrany vod v České republice v roce 2005 a Přílohy
Informace o diskutovaných chemických látkách, jejich vlastnostech a účincích na lidské zdraví a životní prostředí najdete na stránkách jejich profilů na internetu projektu Budoucnosti bez jedů.
Hexachlorbenzen
Hexachlorbutadien
Perchlorethylen