Přepracovaná dokumentace k multipalivovému kotli společnosti Veolia v Karviné dostala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko. Na karvinsku se tak místo postupného vypínání kotlů na černé uhlí dočkají v místní teplárně kotle na tuhé alternativní palivo (TAP), alias spalitelnou část komunálního, živnostenského nebo průmyslového odpadu. Spalovat se v něm bude moci i biomasa.
Dovoz tuhého alternativního paliva (TAP) by měl probíhat z území Moravskoslezského kraje, nicméně vyjádření MŽP zcela nevyloučilo možnost dovozu TAP ze zahraničí v budoucnosti, pokud by to bylo umožněno právními předpisy. TAP i biomasa by měly být preferenčně dováženy železniční dopravou a odlehčit tak pozemním komunikacím.
V reakci na některé připomínky Arniky byla Veolia zaúkolována, aby v navazujícím řízení o integrovaném povolení definovala rozsah a četnost monitoringu perzistentních organických látek (PCDD/F, PFAS) a toxických kovů v popelu/strusce a popílku po spalování TAP i biomasy. Tyto výsledky by měly být i dostupné veřejnosti.
Souhlasné stanovisko MŽP nemění nic na tom, že v dlouhodobě nejznečištěnějším kraji České republiky budou jeho obyvatelé vystaveni negativním vlivům spalování odpadů. Konkrétně dojde k navýšení emisí rtuti nebo celkových organických látek. Ty sice nemají oproti rtuti v legislativě imisní limit, ale může se jednat o látky rakovinotvorné, mutagenní nebo teratogenní (teratogeneze – proces v prenatálním životě vedoucí ke vzniku trvalých fyzických nebo psychických následků). Stanovisko je přezkoumatelné v rámci odvolání v souvisejících navazujících řízeních.
Nespaluj, recykluj! S odvahou.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.