Dalekohledy, lékárničky, drony a čluny – to jsou příklady vybavení, které jsme dodali našim kolegům v Moldavsku, aby mohli lépe vykonávat svou činnost ve třech vybraných chráněných územích.
Už na jaře 2024 jsme vybraným třiceti moldavským strážcům národních parků poskytli školení a lehké vybavení, aby jim jak pomohlo v terénu, tak přispělo k rozpoznatelnosti a respektu ze strany návštěvníků. Podpora tím ale zdaleka neskončila: nyní představitelé národních parků Dolní Dněstr a Orhei i přírodní rezervace Codrii v létě 2024 získali také celkem 3 čluny a 3 drony. Jednak díky nim mohou lépe monitorovat terén, floru, faunu i živelné události - jako povodně, požáry či sesuvy půdy -, jednak poslouží v prevenci proti nelegální těžbě dřeva či pytláctví.
Jelikož s drony neměli kolegové zatím možnost pracovat, zorganizovali jsme pro ně i sérii školení, které vedl kolega Petru Vinari z naší místní partnerské organizace Biotica. Během června a července 2024 tak proběhly 4 tréninky pro celkem 22 účastníků ze zmíněných chráněných oblastí. Drony typu DJI Mini 3 jsou vhodné hlavně pro pořizování fotografií a natáčení videí. Snímky se pak dají použít pro fotogrammetrické účely, tj. pro zpracování informací získaných pomocí fotografických snímků, kdy se data o objektech nezískávají přímým měřením, ale měřením obrazů.
Pořízení vybavení i následná školení proběhla v rámci projektů “Natura 2000 Moldova: Prosazování evropského přístupu k ochraně přírody v Moldavsku” podpořeného českým ministerstvem zahraničních věcí v rámci Programu transformační spolupráce Transition a za podpory UNDP Challenge Fund v rámci projektu “Czech Support for a Better Management of Protected Areas in Moldova”.