„Třídíte odpad a platíte stejně jako Váš soused, který hází všechno do jedné popelnice?," pokládají řečnickou otázku lidé z Arniky. Většina lidí u nás totiž ano, což považuje nevládní organizace za nespravedlivé. Chce to změnit peticí „Co vytřídíš neplatíš!", která je součástí kampaně Nespaluj, recykluj. Petici bude možné od pátku 19. do neděle 21. července podepsat také na festivalu Mighty Sounds v Táboře, kterého se Arnika zúčastní s informačním stanem.
„Líbí se nám ekologický přístup organizátorů tohoto festivalu, kteří letos zavádějí vratné pevné kelímky na nápoje a plastové nádobí vyměnili za rozložitelné nádobí ze spadaných palmových listů. Tímto způsobem se ušetří desetitisíce plastových kelímků a dalšího nádobí, které by pravděpodobně skončilo na skládce nebo ve spalovně. Toto opatření je navíc výchovné a návštěvníci si tak mohou uvědomit, že nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne," konstatoval koordinátor petice Co vytřídíš, neplatíš! Kamil Repeš z Arniky.
Petice „Co vytřídíš neplatíš!" má dva základní požadavky:
* aby byl zaveden systém spravedlivých plateb za odpady – čím více vytřídíme pro recyklaci, tím méně budeme platit za likvidaci;
* aby hlavní cíle plánů nakládání s odpady směřovaly ke zvýšení recyklace (minimálně 50% míra recyklace všech odpadů z domácností a živností).
Již na podzim 2013 chce Arnika vyzvat poslance k novelizaci zákona o odpadech, o které se od roku 2005 pouze mluví. Současný zákon o odpadech má totiž mnoho nedostatků. Nedokáže například zabránit plýtvání cennými surovinami, a tak na skládkách nebo ve spalovnách končí téměř tři čtvrtiny odpadu z českých domácností. Nový zákon by měl lidem usnadnit třídění, zvýhodnit využití odpadu před jeho skládkováním a spalováním a aktivněji předcházet vzniku odpadů.
Česká legislativa v současné době sice motivační prvky v obcích a městech zavést umožňuje, nijak je k tomu ale nemotivuje. Místo toho loni vláda zvýšila strop pro poplatky za svoz odpadu z pěti set na tisíc korun. To může vést k ještě menší ochotě lidí k třídění. Přesto však u nás existují obce, například Ostopovice, které se trendu paušálních plateb chtějí vyhnout a přichází s moderními systémy odpadového hospodářství.