Přestože koncentrace rtuti v analyzovaných nápojích a potravinách nebyly tak vysoké jako například v rybách (0.005 - 0.570 ug/g), upozornili autoři studií na fakt, že jde přesto o velký příspěvek k celkové zátěži rtutí u dětí. „Rtuť je toxická ve všech svých formách a vzhledem k tomu, kolik sirupu zkonzumují děti, může to představovat významný příspěvek k jejich zátěži tímto toxickým kovem, o kterém jsme dosud nevěděli. Chceme, aby FDA (Food and Drug Administration = Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) a průmysl okamžitě zastavily tento zbytečný příspěvek k celkové kontaminaci potravin,“ řekl spoluautor obou studií David Wallinga, M.D. z IATP.
Sirup s vysokým obsahem fruktózy nahradil v mnoha vyráběných potravinách cukr. Používá se jako sladidlo do nápojů, pečiva, jogurtů, masových konzerv, polévek či chuťových přísad.
Na celém případu je zajímavý původ kontaminace rtutí. Po celá léta se k přípravě sirupu s vysokým obsahem fruktózy používá jedlá soda vyráběná z louhu sodného pocházejícího z výroby chlóru a louhu sodného s pomocí rtuti. „Pokud vezmeme v úvahu, že mnoho chlórových chemiček v Evropě stále ještě používá rtuť, je docela dobře možné, že je tento sirup kontaminovaný i v Evropě. Jednak by to mělo být ověřeno analýzami, a jednak je třeba, aby chemičky co nejdříve přešly na výrobu bez rtuti,“ řekla svůj pohled na vztah případu z USA k Evropě Mgr. Kateřina Hryzáková z programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.
V České republice se louh sodný vyrábí jak ve Spolaně Neratovice, tak v ústecké Spolchemii stále za použití amalgámové elektrolýzy, tedy s pomocí rtuti. Spolchemie plánuje náhradu rtuti do konce roku 2012 a Spolana do konce roku 2014.