Klíčovou otázkou zůstává, kdo do něj smí nahlížet
PRAHA - Arnika uspěla v soudním sporu, který se týkal povinnosti vedení spisu o Metropolitním plánu. Rozsudek Nejvyššího správního soudu, že o Metropolitním plánu musí být veden spis, usvědčuje magistrátní odbor územního rozvoje z nezákonného počínání. Ten totiž tvrdil, že spis neexistuje. Nevedení spisu dokonce vyvolává otázky o zákonnosti celého procesu pořizování Metropolitního plánu.
Arnika již od roku 2017 vede s hlavním městem spor, zda do spisu k Metropolitnímu plánu mají právo nahlížet vlastníci nemovitostí i běžní občané. Přístup do dokumentace magistrát zamítl, a Arnika se proto odvolala k Ministerstvu pro místní rozvoj. To však potvrdilo rozhodnutí pražského magistrátu. Arnika tedy podala žalobu u Městského soudu v Praze, který ji však v roce 2019 zamítl s tím, že magistrát nemá povinnost spis vést. Verdikt městského soudu zrušil Nejvyšší správní soud na základě kasační stížnosti. Městský soud zamítnutím žaloby totiž pochybil. Spor se nyní vrací zpět k městskému soudu, který bude muset vypořádat ostatní žalobní body, které mají rozsoudit, kdo může mít ke spisu přístup.
“Důsledek rozsudku není teď ještě úplně zřejmý, protože městský soud bude muset rozhodnout, kdo má právo do spisu nahlížet. Podstatné je, že magistrát musí vést spis a že soud bude rozhodovat, zda do něj Pražané smějí nahlížet,” vysvětluje Anna Vinklárková z Arniky.
Podle Arniky by se městský soud měl řídit tím, co je uvedeno v komentáři správního řádu jeho spoluautorem*: “ve věci opatření obecné povahy se vede spis a právo do něj nahlížet mají osoby, které mohou k návrhu OOP podávat připomínky nebo námitky, neboť v jejich případě na tom existuje nepochybný zájem.” Vzhledem k tomu, že k návrhu územnímu plánu jakožto k opatření obecné povahy je oprávněn podávat připomínky kdokoli, měl by být přístup do spisu umožněn široké veřejnosti.
Metropolitní plán je pořizován již osm let a jeho příprava dále nabírá zpoždění. Na rozhodnutí, jestli bude dokument o procesu jeho pořizování přístupný veřejnosti, si ale musíme ještě počkat. Na druhou stranu rozsudek NSS se ale netýká jen připravovaného pražského územního plánu, je precedentem pro územní plány všech obcí v ČR – o jejich pořizování musí být veden spis.
* Komentář ke správnímu řádu k § 171 až § 174 správního řádu k vydávání OOP, autor: JUDr. Josef Vedral, Ph. D., ISBN 978-80-7273-166-4, Bova Polygon, 2012.
Text vznikl v rámci projektu Měníme klima v legislativě.
Cílem projektu je přispět k řešení klimatické krize v rámci České republiky. Chceme pomoci tomu, aby adaptace na změny klimatu byly účinné, hospodárné, sociálně spravedlivé a realizovatelné v potřebném čase. Zaměřujeme se na úpravu předpisů na různých úrovních tak, aby samosprávy i soukromí investoři mohli hospodárně a s prokazatelným prospěchem pro všechny realizovat projekty, které zajistí například šetrné hospodaření s vodou a dostatek kvalitních zelených ploch.
Realizátorem projektu je Zelený kruh. Partnery projektu jsou zpravodajský portál Aktuálně, sdružení Arnika, NESEHNUTÍ, Česká společnost pro právo životního prostředí, aliance Šance pro budovy, Národní síť Zdravých měst a Národní síť MAS.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.