Na jaře si vzali patronát nad studánkou v Lese u letního kina, na podzim přišli žáci havířovské ZŠ Gorkého ukázat, že drží slovo. Společně se členy sdružení Arnika okolí studánky vyčistili a pod odborným vedením pomohli keřům od přebujelých a odumírajících částí. Odpadků nasbírali celých šest pytlů. Žáci zároveň zjistili, proč je nutné do porostů citlivě zasáhnout a jaké přírodní poklady mohou v lese najít.
„Na patronátech nad studánkami nebo potoky se mi líbí nejvíc to, že mnoho dětí i dospělých získává vztah k přírodě jen několik kroků od svých domovů a někteří doslova objevují nové světy. Asi neznám lepší způsob, jak pochopit, kolik úsilí stojí praktická ochrana přírody a jak citlivé jsou i příměstské biotopy a kolik pokladů se v nich vlastně ukrývá,“ říká vedoucí havířovské pobočky Arniky Jan Nezhyba.
„Pro žáky i učitele je určitě velmi dobré ověřit si své znalosti v praxi a načerpat inspiraci v přírodě. Do budoucna je pro mládež určitě důležité, aby pochopili, že i na nich leží díl odpovědnosti a spoustu věcí mohou sami zvládnout a ovlivnit,“ říká učitel ZŠ Gorkého Josef Hanibal, který žáky při patronátu doprovází.
Příchodem zimy a špatného počasí práce neskončí. Pobočka Arniky v Havířově bude připravovat další akce na příští rok – například už tradiční rituál otevírání studánek nebo vylepšení pracovních a metodických listů pro učitele školy. Budou také probíhat další jednání s Lesy české republiky a Moravskoslezským krajem, jejichž cílem je úprava péče o Les u letního kina a jeho následné připojení k Přírodní památce Meandry řeky Lučiny.
Základní škola Gorkého pečuje s ekologickým sdružením o cenný kus přírody a studánku už delší dobu. Žáci tak mají možnost vidět na vlastní oči zákonitosti, o kterých se dozvídají ve školních lavicích. Dokonce navíc v těsné blízkosti svých domovů nedaleko centra města. S přírodou se seznamují formou her a přímého pozorování, což je i podle učitelů lepší než „biflování“ v lavicích.