Patronát nad studánkou v lese u Letního kina v Havířově převzaly stovky dětí

22.3.2013 - HAVÍŘOV | Tiskové zprávy
Ilustrační foto
Patronát nad jednou z havířovských studánek dnes ve spolupráci s Arnikou převzaly stovky žáků Základní školy Gorkého (1). I přes novou sněhovou nadílku se asi třicet z nich vydalo přímo do lesa u Letního kina a jako pomyslný dárek k dnešnímu Světovému dni vody (2) okolí studánky uklidili. Pramen pak přihlásili do Národního registru pramenů a studánek. Další program s přednáškou se pak přesunul do prostor školy. V následujících měsících žáci postaví nad přírodním zdrojem vody střechu a upraví jeho okolí.

„Patronát nad studánkou je našim společným dárkem ke Světovému dni vody. Havířov i jeho okolí nutně potřebuje místa, kam by si lidé mohli chodit odpočinout od městského ruchu. Proto Arnika usiluje o kvalitní ochranu posledních zbytků přírodního prostředí ve městě. Voda je klíčová nejen pro člověka, ale i pro všechny další živé tvory. Proto musíme její zdroje chránit a děti učit, jaká je její úloha v životě. Spolupráce se základní školou Gorkého probíhá již delší dobu a je to pro nás přirozený partner. Škola je totiž zapojena do pilotního projektu Eco-schools,“ říká vedoucí havířovské pobočky sdružení Arnika Jan Nezhyba. Na akci se odborně podílí i spolupracovnice Arniky RNDr. Marcela Klemensová.

Další oblastí, na kterou se škola i Arnika zaměřují, je ochrana zeleně. Les u Letního kina je totiž cenný také desítkami původních starých stromů, zejména dubů. V lese u Letního kina se fenomény zeleně i vody propojují – podle poznatků z Německa totiž dávají nejvíc vody prameny právě v různověkých listnatých lesích. Na staleté velikány jsou navíc vázány vzácné druhy hmyzu. Arnika v současnosti prosazuje, aby krajští úředníci vyhlásili les přírodní památkou a zajistili tak jeho ochranu. Převzetí „patronátu nad studánkou“ snahu o důslednou ochranu lesa podporují.

Havířovská pobočka Arniky chce využít zkušenosti svých dobrovolníků v oblasti environmentální výchovy a nabídla vedení školy spolupráci. Konkrétním přínosem ještě v tomto školním roce budou aktivity pro žáky 1. stupně zaměřené na téma Voda. V plánu jsou i další aktivity – kromě zmíněné úpravy okolí studánky a její zastřešení (ve spolupráci s místní organizací ČSOP a Městem Havířov), to bude výstava „Voda v krajině“ ve školních prostorách či slavnost Otvírání studánek. Připravujeme pracovní listy na téma „Voda“.


Poznámky pro editory:

(1) Základní škola Gorkého v Havířově je školou s ekologickým zaměřením. Od roku 2004 je zapojena do pilotního národního projektu "Ekoškola", jenž je součástí mezinárodního projektu "Eco-schools", zaštítěného mezinárodní nevládní neziskovou organizací FEE (Foundation for Environmental Education). Zaměřila se na tyto oblasti: Energie, Voda, Odpady a Ochrana zeleně.

(2) Světový den vody – 22. březen
Myšlenka připomínat si Světový den vody vzešla z Konference OSN o životním prostředí a rozvoji v Rio de Janeiru v roce 1992 a v následujícím roce se tento významný den slavil poprvé. Propagace agentur OSN a nevládních organizací věnujících se problémům spojeným s vodou je zaměřena zejména na čistotu a ochranu vod a jejich šetření. Tématem Světového dne vody pro rok 2013 je Mezinárodní rok vodní spolupráce.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu