Organizace Arnika žádá zastupitele HMP o přerušení změny ÚP Z3839 a plánovací smlouvy do vydání územní studie Vysočany (tisk Z-12881, bod 9 programu zastupitelstva 27. 3. 2025). Znění otevřeného dopisu:
Vážené zastupitelky, vážení zastupitelé,
žádáme vás, abyste neschvalovali změnu územního plánu Z3839 a plánovací smlouvu (pro tuto změnu a změnu Z3549) pro lokalitu Nová Elektra ve Vysočanech před dokončením celkové územní studie Vysočany. V území, kde má žít až 50 000 lidí, dochází k překotné výstavbě bez zajištění veřejné infrastruktury a dostatečných pozemků pro tuto infrastrukturu (školy, školky, zdravotnictví, sportoviště, veřejná prostranství atd.). Např. druhá budova ZŠ Elektra a gymnázium jsou nyní plánovány na stísněných pozemcích u Poděbradské. V areálu tří škol se tak bude tísnit přes 2 000 dětí a studentů bez odpovídajícího zázemí (hřiště, sportoviště, zahrada, volnočasové zázemí nebo prostory atd). Původně byla ve studii kolem roku 2018 jedna škola a vedle rozsáhlý park, na stejné ploše nyní mají být 3 školy a školní park nebude.
Územní studie Vysočany má být dokončena v řádu měsíců a umístění mnohé veřejné infrastruktury je třeba teprve vyřešit. Schvalování dílčích změn územního plánu před vydáním územní studie Vysočany považujeme za nezodpovědné nejen vzhledem k hospodaření s veřejnými prostředky, ale především s ohledem na rozvoj největšího pražského brownfieldu. Výstavba pokračuje bez jasné koncepce a koordinace, čímž hrozí, že území zůstane pouze přelidněnou obytnou čtvrtí bez adekvátní vybavenosti, jejíž obyvatelé budou stále nuceni skoro za vším, co potřebují, dojíždět. To je proti principu města krátkých vzdáleností, ke kterému se Praha hlásí, i proti podmínkám ZÚR hl. m. Prahy k transformačnímu území Vysočany, kde se mluví o „vytvoření plnohodnotné městské čtvrti včetně občanské vybavenosti a pracovních příležitostí “.
V plánovací smlouvě ke změnám územního plánu Z3839 a Z3549 s developerem Finep chybí dostatečné podmínky, které by garantovaly odpovídající veřejnou vybavenost a kvalitní urbanismus. Jedná se přitom o poměrně velké území přes 3,5 hektaru (36 572 m2), dle metodiky kontribucí o změnu čtvrťového významu (Z3839).
NEDOSTATKY SMLOUVY A REGULAČNÍHO VÝKRESU:
- Naprostá absence městského či dostupného bydlení. Navzdory plánované kapacitní výstavbě (přes 80 000 HPP včetně tří až 40 m věžáků) město ani MČ nevyjednalo vůbec žádné městské či dostupné bydlení.
- Nedostatečná veřejná vybavenost. Plánována veřejná vybavenost (5 třídní mateřská školka) tvoří pouhá necelá 2 % hrubých podlažních ploch. Školka je plánovaná jako samostatně stojící dvoupodlažní budova – přitom by nad ní mohly být městské byty nebo veřejná vybavenost (např. domov důchodců, poliklinika, dům dětí a mládeže, dům s pečovatelskou službou, knihovna, komunitní centrum atd).
- Město se zavazuje využít pozemek pouze pro stavbu školky a k předání kapacit HPP developerovi. Město si smluvně znemožňuje možnost budovu využít jinak, pokud se změní potřeby území, a navíc se zbytečně připravuje o kapacity HPP, které by mohlo využít pro další veřejnou vybavenost.
- Není regulován charakter zástavby – mohou vzniknout neprostupné bloky domů na soklech garáží. V regulačním výkrese není ani definována stavební čára (uliční čára není to samé).
- Není dostatečně definován parter. V regulačním výkrese je sice parter vyznačen, ale ani ve výkrese, ani ve smlouvě nejsou uvedeny jeho parametry (minimální plocha; má-li se jednat o spektrum obchodů a služeb pro místní obyvatele, či libovolné, atd).
- Absence kvalitativních požadavků na veřejná prostranství (park, náměstí), které má developer vybudovat a předat městu. (např. druhy stromů, materiály a další kvalitativní požadavky na úpravu veřejných prostranství včetně mobiliáře a včetně požadavků s ohledem na péči po výsadbě, provozní náklady a údržbu).
- Nejsou zadány parametry veřejného průchodu a rozsah, režim ani parametry veřejně přístupného vnitrobloku – označeno jen značkami v regulačním výkresu (příloha č. 7 smlouvy) bez upřesnění ve výkresu či smlouvě.
- Předání pozemku pro školku je podmíněno pravomocným stavebním povolením 1. etapy Projektu Nová Elektra. Předání pozemku a výstavba školky tak mohou zbytečně čekat na stavební povolení části záměru developera. Navíc městská část na výstavbu školky získá finanční plnění od developera, namísto aby využila praktických schopností developera s efektivitou výstavby a požadovala výstavbu školky formou nefinančního plnění.
- Předání náměstí je vázáno na kolaudaci posledního z objektů 2. etapy, předání parku je vázáno na kolaudaci posledního z objektů 3. etapy Projektu Nová Elektra. Předání veřejných prostranství tak může zbytečně čekat na dokončení záměru developera.
- Smluvní pokuty jsou příliš nízké. Smluvní pokuta za jednotlivé porušení základních parametrů developerem je pouze 2x 5,5 milionu (1x pro HMP a 1x pro MČ) v případě Projektu U pošty a v případě Projektu Nová Elektra 2x 39 milionu. Celkové ručení je omezeno nejvyšší možnou částkou 230 milionů Kč.
POŽADUJEME, aby zastupitelé HMP i MČ učinili následující:
- Pozastavili dílčí změny územního plánu do dokončení a vydání územní studie. Je potřeba rozvrhnout množství ploch veřejné vybavenosti tak, aby to dávalo smysl, byly dostupné, odpovídaly spádovým územím a zároveň byly udržitelné. To není možné docílit při rozhodování jen o částí území odděleně.
- Neuzavírali nekoncepční plánovací smlouvy, převody a prodeje pozemků bez vazby na celkové řešení území.
- Vyjednali s developery lepší podmínky pro veřejnou infastrukturu a zajistili vybavenost pro místní obyvatele včetně nekomerční (školy, školky, zdravotní a sociální služby, sportoviště, komunitní prostory, dům dětí a mládeže, základní umělecká škola, kulturní zařízení atd.) v souladu s principem města krátkých vzdáleností.
- Podmínili další výstavbu koordinací s veřejnou infrastrukturou a její obslužností včetně bezpečných a kvalitních řešení pro pěší a cyklisty především v oblasti škol, školek a intenzivně využívaných rekreačních ploch.
Arnika – Centrum pro podporu občanů
Kontaktní osoba: Ing. arch. Anna Vinklárková anna.vinklarkova@arnika.org