Připomínky k Metropolitnímu plánu
Letos v létě budou mít Pražané příležitost podat připomínky k novému pražskému územnímu plánu označovanému jako Metropolitní plán. Budoucnost Prahy tak nakrátko bude v rukou statisíců lidí a je na každém, jak tuto příležitost využije.
Podání připomínek vám chceme co nejvíc zjednodušit. S dvaceti nezávislými odborníky proto během jara připravíme podrobné připomínky a jejich znění volně nabídneme jako vzor s návodem k použití.
Pražané tak budou moct snadno ovlivnit budoucnost Prahy na desítky dalších let.
Praha nový územní plán nesporně potřebuje. Musí to ale být územní plán, který bude moderní, bude skutečně klást důraz na udržitelný rozvoj a bude splňovat požadavky stavebního zákona. Návrh, který byl zveřejněn v listopadu, však tyto podmínky v mnoha ohledech zatím nesplňuje. Jde například o oblast ochrany zeleně, pohody bydlení nebo chybějící veřejné vybavenosti (školy, školky, zdravotnická zařízení, domovy pro seniory). To vše musí dobrý plán určovat. Musí stanovovat jasná a konkrétní pravidla, podle kterých se bude Praha rozvíjet.
Nastudování obsáhlého dokumentu jsme mohli věnovat dlouhé zimní večery i díky Vašemu loňskému příspěvku. Děkujeme! Teď je ale na čase udělat další krok, abychom proběhlé přípravy v příštích měsících společně zúročili. Podpořte prosím opět naše aktivity.
Smlouvy s developery
Obce a města mohou vyjednávat s developery o podmínkách, za kterých bude možné stavět nové byty, kanceláře nebo průmyslové zóny. Stejně jako v západní Evropě by i v ČR mělo být v budoucnu samozřejmostí, že se developeři podílejí na výstavbě školek, nemocnic, parků a další veřejné infrastruktury. Podmínky spolupráce stanovuje smlouva uzavřená mezi městem a developerem za účasti veřejnosti a pod veřejnou kontrolou. Arnika tuto formu spolupráce při rozvoji města silně podporuje. Obcím může ušetřit nemalé peníze.
V minulosti však pražské městské části uzavřely i řadu velmi nevýhodných smluv. Jednou z příčin mohla být i nezkušenost zastupitelů s tímto nástrojem.
Pro zastupitele proto uspořádáme praktický seminář, vysvětlíme jim, jak při uzavírání smluv postupovat a upozorníme na časté chyby při uzavírání smluv. Seminář bude postaven na analýze této problematiky, kterou jsme i díky Vašemu daru zpracovali loni.
Podpora aktivních občanů
Pro velký zájem v září zopakujeme bezplatný seminář pro veřejnost o problematické novele stavebního zákona, který proběhl začátkem března. Podle nové legislativy taky aktualizujeme manuály pro účast veřejnosti při rozhodování o životním prostředí. Poslouží všem, kdo na semináře nebudou moct přijít.
Naším dlouhodobým cílem je navrátit právo občanů na rozhodování o stavbách v jejich okolí zpátky do stavebního zákona. Omezení práv, ke kterému došlo v roce 2017 schválením novely stavebního zákona, považujeme za nepřípustné.
Dále připravujeme seminář na téma rozkrývání korupce ve stavebnictví.
A další...
- Budeme se zabývat negativními dopady klimatické změny na Prahu. Ta se projevuje například letními vlnami veder. Budeme prosazovat zavádění opatření, která vysoké teploty zmírní a usnadní jejich přečkání.
- Budeme víc pracovat se seniory, jejichž potřeby jsou dnes při plánování územního rozvoje často přehlíženy. Budeme se snažit využít jejich aktivitu pro formulování požadavků na jejich zapojení.
- I nadále budeme lidem poskytovat podporu při řešení místních kauz.
Řekli o Arnice...
"Rozhodl jsem se Arniku pravidelně podporovat, protože jste sympatická neziskovka, která má za sebou reálné výsledky." - Josef Maun, Praha
Podpořte prosím opět naše aktivity. Jsme tu proto, aby Praha zůstala dobrým místem pro život. Díky!