Zásady územního rozvoje jsou závazným dokumentem nadřazeným územnímu plánu. Stanovují koncepci rozvoje Prahy, určují koridory pro velké infrastrukturní stavby, pravidla pro využití rozvojových a transformačních území, ale také celoměstskou koncepci zeleně.
Zásady územního rozvoje pravidelně procházejí aktualizacemi, jejich znění může mít zásadní vliv na to, jak se bude v Praze o výstavbě rozhodovat. Jednak se jimi musí řídit stavební úřady, zároveň ale jejich podmínky musí splňovat územní plán. Aktualizace, která nyní leží na stole, rozvolňuje podmínky a tím otevírá cestu problematickému připravovanému územnímu plánu (tzv. Metropolitnímu plánu). Pokud tedy chtějí Pražané ovlivnit zásadní rozvojové otázky příštích let, musí se vyjádřit již nyní – a to do 23. listopadu.
Arnika bude aktualizaci připomínkovat a vyzývá k tomu i další spolky a obyvatele Prahy. Pokud nás chcete v naší aktivitě podpořit, zašlete nebo přineste na naši adresu podepsaný zmocňující arch. Abychom se stali zástupcem veřejnosti, potřebujeme do 17. listopadu 500 fyzických podpisů obyvatel Prahy.
Co budeme připomínkovat?
- rozvolňování podmínek pro rozvojová a transformační území
- slabou ochranu stabilizovaného území (např. vůči velkým obchodně-administrativním budovám)
- absenci regulativů pro polycentrické město, které by ulehčily přetíženým lokalitám
- nedostatečnou preferenci veřejné dopravy (včetně trasování metra D)
- vágní podmínky pro ochranu celoměstského systému zeleně a funkčnost územního systému ekologické stability
- absenci požadavků na adaptační a mitigační opatření
- a další
Co můžete dělat?
- uplatnit připomínky může každý
- námitky může podat tzv. zmocněný zástupce veřejnosti
- jeden občan Prahy může zmocnit více zástupců (podepsat zmocňovací listiny různým zástupcům)
- případný soudní spor se netýká podepsaných obyvatel, ale pouze jejich zmocněnce
Jak správně napsat připomínku / námitku?
- porovnejte platné ZÚR a jejich připravovanou aktualizaci ve Vaší lokalitě z pohledu plánovaných infrastrukturních staveb a dalších podmínek využití rozvojového či stabilizovaného území. Změnili se? Chybí či přebývají? Sepište připomínku / námitku.
- Jak na to? Dozvíte se v návodu advokáta Petra Svobody - v našem záznamu diskuzního večera, který byl zaměřen na Metropolitní plán.
- připomínky podejte na magistrát do 23. listopadu včetně
Veškeré dokumenty k 5. aktualizaci ZÚR jsou dostupné na úřední desce magistrátu od 15. 10. 2021 do 23. 11. 2021 včetně.
Veřejné projednání aktualizace ZÚR se bude konat dne 16. 11. 2021 od 10. 00 hod. v CAMPu či online. Oslavme ve velkém výročí naší svobody nejen 17. listopadu na Národní třídě, ale také 16. listopadu v CAMPu (či online).
Text vznikl v rámci projektu Měníme klima v legislativě.
Cílem projektu je přispět k řešení klimatické krize v rámci České republiky. Chceme pomoci tomu, aby adaptace na změny klimatu byly účinné, hospodárné, sociálně spravedlivé a realizovatelné v potřebném čase. Zaměřujeme se na úpravu předpisů na různých úrovních tak, aby samosprávy i soukromí investoři mohli hospodárně a s prokazatelným prospěchem pro všechny realizovat projekty, které zajistí například šetrné hospodaření s vodou a dostatek kvalitních zelených ploch.
Realizátorem projektu je Zelený kruh. Partnery projektu jsou zpravodajský portál Aktuálně, sdružení Arnika, NESEHNUTÍ, Česká společnost pro právo životního prostředí, aliance Šance pro budovy, Národní síť Zdravých měst a Národní síť MAS.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.