Sdružení Arnika přináší další video z cyklu „Občané sobě“, ve kterém představuje „neznámé hrdiny“, kteří věnovali místu, kde žijí, mnoho měsíců nebo i let dobrovolnické práce. Podařilo se jim díky tomu zabránit záměrům, které by zhoršily kvalitu prostředí, v němž jsou jejich domovy. Tentokrát jde o příběh z pražské Pankráce.
Aby měli šanci prosazovat rozumné využití ploch, které jsou na Pankráci okolo jejich domovů, museli špatné úřední postupy hnát až k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten potvrdil verdikt Městského soudu v Praze z roku 2011, jímž zrušil chybné územní rozhodnutí na stavbu hotelu Epoque. Místní obyvatelé tedy museli podávat žaloby, aby „úředního šimla“ donutili respektovat státem stanovené hygienické limity pro znečištění ovzduší a hluk.
„Věřím, že developeři navrhnou jiné využití pozemků a začnou se ptát i občanů, jak by si představovali rozvoj této části Prahy,“ říká urbanistka Marie Janoušková. „Dlouhodobě kritizujeme chybnou koncepci, podle které se mezi Budějovickou a Pankrácí staví pouze nákupní galerie a kanceláře a ve velkém se kácí zeleň, zatímco na služby a vybavenost pro rezidenty se nedbá. Doufáme, že politici budou respektovat rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Proti této výstavbě jsou nejen občané, ale i UNESCO,“ konkretizuje Janoušková problémy koncepce.
Spor o „Pražský Manhattan“ se táhne od roku 1999. Tehdy přišla developerská společnost ECM s vizí, že na Pankrácké pláni postaví „moderní protiváhu Pražskému hradu“ – dvojici mrakodrapů s kancelářemi a luxusními byty. Kontroverzní projekt vyvolal vlnu nesouhlasu, zabýval se jím dokonce Výbor světového dědictví UNESCO. Jenže první nekoncepční plány na zástavbu vznikly už v 70. letech 20. století. Místní obyvatelé se obávali poškození historického panoramatu Prahy i zhoršení životního prostředí. Vytvořili proto v roce 1992 Sdružení občanské iniciativy Pankráce, Praha 4, které dnes patří k nejstarším občanským sdružením v Praze. Soud nakonec dal po dlouhých dvanácti letech místním lidem zapravdu a stavbu mrakodrapů zakázal.
Silnou stránkou Občanské iniciativy Pankráce je schopnost vznášet odborné argumenty v procesech hodnocení vlivů na životní prostředí (EIA) a ve správních řízeních. Iniciativa jich dodnes absolvovala několik stovek – účastní se projednávání veškerých staveb v území. K nejznámějším případům patří stavba obchodního centra Arkády Pankrác. Díky konkrétním připomínkám v územním a stavebním řízení se podařilo projekt částečně upravit, přesto ani jeho výsledná podoba neodpovídá potřebám místních obyvatel a významu lokality.
Detailní popis kauzy na Pankrácké pláni >>