Není pochyb, že plastového odpadu neustále přibývá. Poslední statistiky Institutu cirkulární ekonomiky říkají, že v České republice pošleme k recyklaci sedm z deseti PET lahví, přičemž zbylé skončí na skládkách, ve spalovnách nebo přímo v přírodě jako pohozené odpadky, kde se rozkládají dalších sto let. Je to velká škoda, protože recyklovat umíme čím dál lépe a efektivněji i díky českému patentu.
Plastové láhve přitom patří k těm odpadům, které se recyklují nejlépe. Z odpadních “petek” snadno vzniká tavením vlákno, ze kterého se vyrábí například koberce, spacáky, pleny, obaly, módní doplňky, batohy, fleecové bundy nebo jiné oblečení, textile a výlisky do aut. Z vláken se vyrábí i náplně do 3D tiskáren. Nicméně, takto recyklovaný plast už není vhodný pro výrobu potravinových obalů nebo nových lahví.
Naštěstí už známe novou technologii tavení mikrovlnami, díky níž z netříděných odpadních PET lahví získáme materiál, ze kterého můžeme vyrobit zdravotně nezávadné plasty v potravinářství, tzv. virgin PET. Jinými slovy z PET lahví je možné vyrobit nové PET lahve. Unikátní metodu vymysleli čeští vědci z Akademie věd pod vedením prof. Jiřího Drahoše, kandidáta na prezidenta v letošních volbách. Vědci nechali vynález patentovat nejen doma ale i v zemích, kde jsou největší výrobci a zpracovatelé PET lahví - v Německu, Itálii, Francii, Anglii, Polsku a v Číně. Licenci k českému patentu už využívá největší polský výrobce virgin PETu NRT Polska s kapacitou 10 tisíc tun zpracovaného materiálu za rok.
Recyklace plastů u PET lahví nekončí. V případě dalšího plastového odpadu je však situace složitější kvůli znečištění různými toxickými příměsmi z doby, než byly zakázány. Kvůli špatným zákonům se recyklací dostávají převážně neurotoxické látky například do hraček, kosmetických pomůcek, stavebního materiálu nebo dokonce do nádobí, které jsou běžně k dostání i v českých obchodech. Spoustu výrobků jsme dokázali s našimi specialisty na toxické látky i díky vaší podpoře odhalit.
O celosvětovém problému se dozvíte v naší kampani Recykluj bez jedů, ve které vyzýváme politické špičky o nápravu. K výzvě za bezpečnou recyklaci se můžete připojit na www.recyklujbezjedu.cz.