V Pardubickém kraji byl znovu oprášen relikt ve formě záměru označovaného jako modernizace spalovny nebezpečných odpadů. Přestože bylo k přepracované dokumentaci k tomuto záměru podáno několik desítek vyjádření (celkem 44), Ministerstvo životního prostředí si podle svých slov nebylo jisté, zda dokumentaci vrátit k přepracování, a tak k záměru svolalo letos další, v pořadí již druhé veřejné projednání. Konalo se hybridní formou, za přítomnosti několika desítek lidí v sále a přibližně 70 osob online, a trvalo do nočních hodin.
Pardubický kraj i město Pardubice vyjádřily nesouhlas se záměrem, který má být vybudován na pozůstatcích spalovny nebezpečných odpadů, která zde fungovala od roku 1995 do roku 2004, tedy pouze 9 let. Byla uzavřena, protože nebyla schopna plnit požadované emisní limity. Starý areál spalovny chce nyní odpadová společnost AVE CZ “modernizovat”, jinými slovy postavit zde novou spalovnu převážně průmyslových a nemocničních odpadů.
Pardubický kraj již teď dlouhodobě zatěžuje chemický průmysl, samotná spalovna má stát vedle areálu společnosti Synthesia, která vyrábí pigmenty a barviva, celulózu nebo trhaviny. Dále ve městě, ač na druhé straně řeky Labe, sídlí rafinérie PARAMO. Mnoho místních obyvatel i zástupců měst a obcí v této souvislosti upozorňovalo také na zvýšené množství nádorových onemocnění na Pardubicku.
Nejen obec Rybitví, ale například i Lázně Bohdaneč nebo Černou u Bohdanče trápí nekvalitně provedená dopravní studie, která se zásadně rozchází se studií, kterou si zástupci Rybitví nechali vypracovat od nezávislých odborníků. Proti záměru vystoupily také další obce, mimo jiné obec Srnojedy nebo město Chrudim.
Z řad veřejnosti se vyjadřovalo několik desítek lidí, a to s podněty ohledně možnosti recyklace v místě vzniku odpadů, testování při směšování odpadů přijímaných do spalovny nebo ohledně pozitiv, která (ne)bude stavba spalovny v Pardubicích přinášet. Spalovna tak byla označena za danajský dar, který je sice prezentován jako spása pro okolí Pardubic i Pardubický kraj, reálně ale bude spíše zdrojem výdělku pro svého majitele a negativních dopadů na zdraví a život místních obyvatel. Z řad veřejnosti rovněž nezřídka zaznívalo přesvědčení, že spalovny odpadů jsou přežitkem, který patří do muzea, a přednost by měla být dána šetrnějším technologiím a zvláště recyklaci.
Zaznělo také mnoho dotazů na trestní stíhání společnosti AVE CZ, které bylo zahájeno v srpnu tohoto roku v souvislosti s údajným krácením daní mezi lety 2016 a 2020 se škodou bezmála 4 miliardy. Vyšetřovatelé jsou přesvědčení, že firma porušila zákon o odpadech, a to při odvádění poplatků za ukládání odpadů na skládky v Benátkách nad Jizerou, Čáslavi, Hořovicích a Mšenu. Dotazy z řad veřejnosti se týkaly i toho, zda může v důsledku trestního stíhání dojít k zastavení činnosti společnosti, což její zástupci nakonec pod tlakem přiznali.
Za Arniku jsme připomínkovali dlouhý seznam odpadů, který byl k dokumentaci přiložen, ale který obsahoval i odpady, které je možné recyklovat nebo dále využít, nekvalitní hodnocení zdravotních rizik nebo nedostatečné a nevypovídající měření emisí dioxinů. Firma AVE přislíbila zveřejňování výsledků měření emisí dioxinů a testů ekotoxicity a obsahu dioxinů v pevných odpadech. Posuzovatel, ale především MŽP, se nyní bude muset vypořádat se všemi připomínkami, které byly vzneseny. Zazněly mezi nimi i výzvy k udělení nesouhlasného stanoviska. K tomu už ostatně jednou došlo, a to v roce 2009, kdy AVE záměr na stavbu spalovny u Pardubic podalo poprvé. V roce 2018 však MŽP toto stanovisko zrušilo jako nedostatečně odůvodněné.
Nespaluj, recykluj! S odvahou.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.