Sedm let trvající průtahy a nejistota obyvatel Chebu kolem projektu plánovaného zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) končí – spalovna se v Chebu stavět nebude. Rozhodla o tom valná hromada společnosti Terea Cheb, která se záměrem na stavbu spalovny přišla, a souhlasil také německý investor, společnost Gelsenwasser AG.
Chebské ZEVO provází od počátku pochybnosti a odpor místních. Poté, co záměr prošel procesem posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) se získávání potřebných povolení na dlouhou dobu zadrhlo, když krajský úřad Karlovarského kraje prohlásil chebského starostu a chebský stavební úřad za podjatý, kvůli spoluvlastnictví společnosti Terea Cheb městem. Vedení řízení si pak mezi sebou nějakou dobu předávaly okolní správní orgány, až skončilo na stole úředníků z Aše. Místní obyvatelé i občanské spolky mluvily o možnosti referenda, spolky Pro Chebsko a Arnika dokonce v únoru 2016 sbíraly podpisy pod návrh na jeho vyhlášení, to však chebští úředníci odmítali. K férovému jednání a zhodnocení přínosnosti projektu vyzývali nejen místní občané, ale také část zastupitelů. Současné vedení Chebu mělo záměr zastavit přípravu na výstavbu spalovny ve svém programovém prohlášení.
Informaci o tom, že společnost Terea Cheb od svého záměru upouští, poskytl novinářům v pondělí 13. května starosta Chebu Antonín Jalovec. „Zastavují se veškeré další práce na tomto projektu a součástí usnesení je i to, že žádost o územní rozhodnutí na stavebním úřadě v Aši bude vzata zpět,“ uvedl Jalovec. Vzhledem k tomu, že není jasné, jakou podobu bude mít připravovaný zákon o odpadech, považuje vedení města v současné chvíli projekt na stavbu spalovny za rizikový. Odpad by se zatím měl spalovat na jiném místě. Zároveň bude město usilovat o navýšení objemu vytříděného odpadu, na radnici se nyní připravuje návrh opatření, které by to mělo zajistit. „Nyní plánujeme občany přimět k lepšímu třídění odpadů, což by mohlo v konečném důsledku pomoci i ke snižování ceny za svoz odpadů. V tuto chvíli lidé v Chebu třídí málo a v posledních letech třídění i stagnuje,“ uvedl chebský místostarosta Jiří Černý.
Rozhodnutí vedení města Cheb vítá i Arnika. „Rozhodnutí nového vedení města je krok správným směrem. Předcházení vzniku odpadů, vytvoření podmínek pro lepší třídění a recyklaci odpadů jsou udržitelnější cesty v odpadovém hospodářství a mohou prospět městu i jeho obyvatelům. Spalovna odpadů v postatě ve svém důsledku suroviny v odpadech ničí s minimálním užitkem v podobě zlomku energie,“ komentoval nedávné rozhodnutí Chebu zastavit projekt spalovny odpadů Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady spolku Arnika.