Klíčovou připomínkou Arniky k první zveřejněné žádosti bylo, aby veškeré informace, které v ní byly označeny za obchodní tajemství, a tudíž i znepřístupněny veřejnosti, byly veřejně dostupné. Přitom některé z těchto utajovaných informací mají popisovat vliv Spolany na životní prostředí či jak Spolana hodlá omezovat emise a odpady z tohoto provozu.
„Jsme velice potěšeni, že se veřejnost bude moci seznámit i s těmito pasážemi. Je důležité, aby veřejnost měla přístup k informacím o tom, jaké jsou vlivy daného provozu na životní prostředí, ve kterém žijí,“ okomentovala situaci Mgr. Hana Kuncová z programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.
Veřejnost má možnost do úplné žádosti nahlédnout na Krajském úřadě Středočeského kraje na Odboru životního prostředí. Připomínky k žádosti musí být zaslány do 30 dnů tamtéž.
Další informace: Stručné netechnické shrnutí („Výrobu chloru a louhu amalgámovou (rtuťovou) elektrolýzou“) naleznete zde.
Tiskovou zprávu sdružení Arnika - Spolana tají veřejnosti informace v žádosti o integrované povolení pro amalgámovou elektrolýzu – si můžete přečíst zde.
Více informací o Spolaně Neratovice a rtuťové (amalgámové) elektrolýze naleznete na webových stránkách Arniky – Budoucnost bez jedů.
Rtuť – toxický kov
Evropská strategie eliminace rtuti
UNEP - Mercury programme
Zero Mercury Project