Petici Stop spalovně Mělník už podpořilo více jak 4100 lidí. Podpisy přibyly nejen během podpisové akce v Mělníce, Roudnici nad Labem a v Praze, kterou pořádala v první polovině května Arnika, ale přibývají i na podpisových arších v obcích v okolí mělnické elektrárny. ČEZ přesto i nadále plánuje výstavbu velké spalovny odpadů.
Spalovnu, neboli zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO) Mělník chce postavit ČEZ na pozemku své stávající elektrárny v Horních Počaplech do roku 2024. Teď probíhá proces posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), kde se různé subjekty mohly vyjádřit k dopadům provozu na životní prostředí.
Kristina Žulkovská z Arniky, která sbírala podpisy pod petici v Roudnici nad Labem si pochvalovala. "Když jsme lidem předestřeli argumenty proti spalovně, reagovali pozitivně. Jenom během pár hodin se nám podařilo sebrat 120 podpisů," řekla.
V návaznosti na podpisovou akci vyšel v Litoměřickém deníku článek, ve kterém se ke spalovně vyjádřila řada aktérů, včetně členky petičního výboru Hany Beranové. Dále citujeme jeho část: ZEVO Mělník má stát necelého půl kilometru od domu její rodiny. S osvětou začala počátkem jara přímo v obci. "Dosud se nám podepsala víc než třetina místních přesto, že řada z nich dělá v elektrárně," vyjádřila se Beranová v Litoměřickém deníku. Vadí jí hlavně to, že se ČEZ prezentuje jako zachránce obou dvou krajů, které nebudou vědět co s odpadem po zákazu skládkování v roce 2024. Takový termín podle Beranové EU nikdy nestanovila.
"Česká vláda sice vypadá, že je papežštější než papež, ale podle mě je to spíš výsledek průmyslové lobby," říká Beranová. ČR se podle ní na druhou stranu zavázala k recyklaci 65 procent svých odpadů v roce 2035, a téměř žádné přípravné kroky k tomu neudělala. "Pokud se nebude pracovat na podpoře recyklace, spalovny budou mít zaručeno palivo k výrobě energie. To představuje výhodný byznys," poukazuje aktivistka.
Podle vedení ČEZ ale spalovna přinese regionu čistší životní prostředí, než je v něm teď. ZEVO Mělník totiž částečně nahradí dožívající hnědouhelné bloky elektrárny s vyššími emisními limity. "To povede k nižší spotřebě uhlí: jedna tuna tuhého komunálního odpadu může nahradit přes 600 kilo hnědého uhlí," tvrdí mluvčí společnosti Ota Schnepp.
K projektu se pozitivně vyjádřili i radní Středočeského kraje. "Akce bude mít v konečném výsledku na životní prostředí příznivý vliv," uvedl náměstek hejtmanky Miloš Petera.
Beranová má jiný názor. "Podle dokumentace má mít spalovna tak nízký komín, že vše, co z něj vyjde, spadne do okolí. To je možná milé pro Pražáky, ale ne už tak pro nás v Počaplech," nelíbí se jí.
Arnika spolu s Ekozahradou pod věží nasbíraly od začátku března přes 3500 podpisů. "Nehodláme se na tomto čísle zastavit," vyjářili se aktivisté pro Litoměřický deník 11. května s tím, že dokud se o spalovně pouze jedná, mají naději, že se nepostaví. "Ministerstvo by EIA na záměr mělo vyhodnotit do prázdnin. Pak se rozhodneme, jak postupovat dál," řekla Beranová.
Více jak 4100 popdisů pod peticí k dnešnímu dni, dokládá, že petiční akce se nezastavila a téma spalovny je pro lidi stále živé a že s její výstavbou hodně z nich nesouhlasí. "Stále se ještě setkáváme s tím, že lidi o záměru vybudovat spalovnu u Mělníka nemají dostatek informací," řekl Jiří Kaňa, tiskový mluvčí Arniky.