Thajsko dnes ratifikovalo dodatek Basilejské úmluvy o kontrole pohybu nebezpečných odpadů přes hranice států a jejich likvidaci. Ten zakazuje vývoz všech druhů nebezpečných odpadů z rozvinutých (OECD, EU a Lichtenštejnska) do rozvojových zemí. Schválením dokumentu dali Thajci jasně najevo, že tato praxe již nebude tolerována.
„Ratifikace dodatku k Basilejské úmluvě pomůže vyřešit velké množství problémů spojených s dovozem odpadu. Thajskou vládu proto za tento zásadní krok chválíme,” uvedl Punyathorn Jeungsmarn z naší partnerské organizace EARTH. „Co se týče praxe, příslušné úřady musí zlepšit své kapacity ke stíhání nelegálně dovezených odpadů a jejich vrácení zpět do země původu. A také zajistit, aby byly komunitám postiženým dovezeným toxickým odpadem poskytnuty kompenzace a provedena náprava.”
Zpracování dovezeného odpadu v Thajsku nepříznivě dopadá na životní prostředí a zdraví tamních lidí. Nevládní organizace EARTH, sdružení Arnika a mezinárodní síť IPEN vydaly 1. května 2023 zprávu o nálezu zdraví ohrožujícího zpomalovače hoření známého jako dechloran plus v krvi thajských pracovníků, kteří se podílejí na likvidaci elektronického odpadu. V prosinci 2022 tyto organizace upozornily na přítomnost dioxinů v drůběžích vejcích v oblastech, kde dochází ke skládkování a recyklaci. V obou případech existuje důvodné podezření, že hlavním zdrojem kontaminace byl právě dovezený odpad.
Co se děje s naším odpadem, když opustí Evropu?
„Všechny smluvní strany Basilejské úmluvy i státy, které nejsou jejími stranami, jako například Spojené státy, musí nyní zastavit své úsilí o zaplavení Thajska a vlastně celé jihovýchodní Asie toxickými a problematickými odpady, jako jsou plastové a elektronické odpady,“ komentuje krok thajské vlády Jim Puckett, výkonný ředitel Basel Action Network, globální organizace pro sledování obchodu s odpady. „Thajsko dnes vyslalo jasný signál - Asie již nebude skládkou pro bohaté země.“
Před přijetím dodatku (1995, v celosvětovou platnost vstoupil 2019) Basilejská úmluva přímo nezakazovala vývoz odpadů z rozvinutých do rozvojových zemí, přestože to byl prvotní podnět k jejímu vzniku. Pouze jej podmiňovala informováním a souhlasem přijímající země. Tento přístup však země globálního Jihu považovaly za nedostatečný a zneužitelný. Bojovaly proto spolu s EU za úplný zákaz, o němž bylo rozhodnuto v roce 1995 na třetím zasedání Basilejské úmluvy.