Koncem února se Thajsko rozhodlo, že ke 31. prosinci 2024 zakáže dovoz plastového odpadu. Tentokrát by se měl dotknout i závodů, které se nachází v tzv. zvláštních ekonomických zónách. Thajsko již od roku 2020 pracuje na útlumu v tomto odvětví. Nejprve byl dovoz omezen do veškerých zařízení mimo zóny. Od roku 2025 by měl začít platit plošně.
Thajsko je cílovou zemí pro dovoz plastového odpadu z několika vyspělých států, například Japonska, Spojených států amerických nebo Číny. Odpad se nevyhovujícím způsobem zpracovává v tamních „recyklačních“ zařízeních a znečišťuje životní prostředí. Zákaz je důležitým krokem v řešení dlouhotrvajícího problému s dovozem odpadu do této asijské země.
Co se děje s odpadem, který opustí Evropu?
Dovážet a zpracovávat plastový odpad může 14 továren
Zpracovávat a dovážet plastový odpad teď může pouze 14 továren, které mají dostatečnou výrobní kapacitu a leží právě ve zvláštních ekonomických zónách. Investoři zde mají přístup k různých daňovým i nedaňovým pobídkám a lepší infrastruktuře. Plastový odpad využívají jako zdroj pro výrobu. Letos mají stanovenou kvótu na 372 994 tun, což odpovídá jejich 100% celkové výrobní kapacitě. V příštím roce se tato kvóta sníží na 50 %. Tím by mohlo dojít ke zvýšení kapacity pro zpracování místního odpadu, jehož problematika dosud není uspokojivě vyřešena.
Byla stanovena i kritéria pro dovážené plasty. Musí být čisté, vytříděné a využívat se pouze pro výrobu. Dovozci musí být schopni doložit nutnost plastový odpad dovážet.
Bude to fungovat?
Punyathorn Jeungsmarn z naší partnerské nevládní organizace EARTH Thailand, která monitoruje dovoz odpadů do Thajska, má však několik připomínek: „Zákaz se zaměří na plasty dovážené pod celním kódem 3915. Je potřeba sledovat, zda se plasty nebudou dovážet prostřednictvím jiných celních kódů nebo právních mezer.” Zmiňuje případ z roku 2022, kdy celní úřady zadržely 130 tun komunálního odpadu dovezeného z Austrálie. Ten se do země pokusili obchodníci s odpadem provézt jako „papírovou směs“. „Je nezbytné, aby úřady monitorovaly provoz továren zpracovávajících plasty, aby zajistily, že nebudou znečišťovat životní prostředí a ohrožovat zdraví lidí žijících v jejich blízkosti,“ dodává tiskový mluvčí EARTH Thailand.
Nová mezinárodní úmluva o plastech na obzoru
Nakládání s plasty se začalo řešit i na mezinárodní úrovni. Koncem prosince 2022 se v Uruguayi uskutečnila první konference nové mezinárodní úmluvy, která by měla pomoci vyřešit globální znečištění plasty. Dorazili na ni delegátky a delegáti z více něž 150 zemí, dále také zástupci akademické sféry a občanské společnosti a lidé z oblastí zasažených plastovým znečištěním. Celkem se zúčastnilo asi 2000 lidí.
Účast vědců a vědkyň hrála velkou roli v tom, jakým směrem se debaty ubíraly. Je nutné, aby výsledná podoba úmluvy byla založena na datech a nejnovějších poznatcích. Životní prostředí, zdraví a lidská práva by měly patřit mezi hlavní pilíře nové úmluvy. Což podpořil i generální tajemník OSN António Guterres slovy: „Plasty jsou fosilní paliva v jiné formě a představují velké nebezpečí pro lidská práva, klima a biodiverzitu.“ Další konference se uskuteční v květnu 2023 v Paříži.