BANGKOK/CANBERRA - Thajský ministr životního prostředí nařídil navrácení 130 tun australského odpadu, který byl do Thajska dovezen jako “papírová směs”, do země původu. Po otevření lodních kontejnerů totiž bylo zjištěno, že odpad je smíchán s plasty. Ministr rovněž nařídil vyšetřování s případnými právními důsledky.
Přestože Austrálie jako první na světě zavedla oficiální zákaz vývozu odpadu, který je považován za morální a právní precedens k řešení celosvětové krize plastového znečištění, zdá se, že země svým závazkům nedostála. „Je to ostuda pro Austrálii – zemi, která se pyšní svou láskou k oceánu a péčí o něj a vedoucím postavením v ochraně životního prostředí, technologických inovacích a dodržování lidských práv. Šokující pravdou však je, že silná marketingová a PR kampaň předchozího premiéra zřejmě zastínila realitu plnění tohoto cíle, zatímco praxe odpadového průmyslu pokračovala ve svých obvyklých kolejích,“ uvedla Jane Bremmerová, koordinátorka Zero Waste Australia.
Austrálie se dosud nedokázala zavázat k systémovým změnám v odvětví odpadového hospodářství, které by zlepšily sběr a třídění odpadů v místě svého vzniku, což jsou základní strategie pro vytváření nekontaminovaných zdrojů odpadů Namísto toho se australská vláda a průmysl zaměřily na likvidaci toku odpadů, což vedlo ke zvýšenému financování zpracování a likvidace zbytkového odpadu na úkor podpory opětovného použití a recyklace s cílem produkce nekontaminovaných odpadů pro bezpečnou recyklaci v uzavřeném cyklu. Systémy zálohování kontejnerů jsou v Austrálii vítaným programem, který snižuje množství odpadků a vrací tyto PET plasty zpět do průmyslu k recyklaci, ale tento systém zdaleka nestačí k řešení hlavních příčin globální krize znečištění plasty.
„Tak to dopadá, když naše vlády přijímají rady ohledně osvědčených postupů nakládání s odpady od odpadového průmyslu, a nikoli od odborníků na nulový odpad, oběhové hospodářství a udržitelnost,” varuje Jane Bremmer. Čína a země jako Thajsko v asijsko-pacifickém regionu bijí na poplach kvůli porušování ekologických, zdravotních a lidských práv, které v jejich zemích způsobuje vývoz odpadu z Austrálie (a dalších zemí OECD). Australský plán na řešení nepříznivých dopadů jejich mezinárodního vývozu odpadů spočívá v tom, že bude požadovat, aby průmysl vyvážel pouze plasty z jednoho typu polymeru a palivo vytvořené ze zbytkového odpadu (tzv. Process Engineered Fuel).
Přesto se zdá, že některé australské společnosti zabývající se nakládáním s odpady skrývají plastový odpad ve vývozu papírové směsi. Z toho také vyplývá, že australská “nejvyspělejší zařízení na materiálové využití odpadů na jižní polokouli” nesplňují svá tvrzení a produkují kontaminované lisované odpady. Pro vývoz balíků ”papírové směsi” plné špinavých plenek a zbytků plastového odpadu nelze najít žádnou omluvu.
„Je nejvyšší čas, aby Austrálie investovala do lepšího sběru a třídění odpadu u zdroje, aby se zajistilo, že vývoz odpadu odesílaného k recyklaci do jiných zemí nezpůsobí těmto přijímajícím komunitám škody. Dále je načase, aby australská vláda upřednostnila a uzákonila udržitelnou politiku nulového odpadu, která se zaměří na snižování množství odpadu, jako je omezení výroby plastů, odstranění toxických látek v našich procesech výroby materiálů a přechod k materiálům a výrobkům využitelným pro bezpečnou recyklaci v uzavřeném cyklu a oběhové hospodářství. Řešení existují, potřebujeme jen politickou vůli, abychom je uskutečnili. Nemůžeme nadále posílat australský odpad ke spalování do asijsko-pacifického regionu a neměli bychom ani investovat do největšího rozšíření infrastruktury pro spalování odpadu, jaké kdy Austrálie zažila. Je to klimatická bomba, která brzy vybuchne,” řekla Jane Bremmerová.
Zero Waste Australia proto žádá:
1. Okamžitý návrat odpadu do země původu a kompenzaci za veškerý kontaminovaný odpad vyvezený do Thajska.
2. Okamžité moratorium na vývoz veškerého odpadu, včetně všech paliv získaných z odpadu, z Austrálie.
3. Investice do efektivnějšího nakládání měst s odpady a řešení s nulovým odpadem.
4. Nezávislé federální vyšetřování odpadového hospodářství v Austrálii.
„Dovoz odpadů dlouhodobě přispívá k problémům Thajska v oblasti životního prostředí. Tento nedávný případ ukazuje, že navzdory existenci mezinárodních dohod, jako je Basilejská úmluva, a národních zákonů, jako je thajský zákaz dovozu komunálního odpadu, stále existují mezery, kterými kontaminovaný odpad nadále proudí z rozvinutých do rozvojových ekonomik. Je to však také příležitost pro australskou vládu, aby prokázala svůj závazek k environmentální spravedlnosti urychlenou repatriací těchto 130 tun odpadů a zavedením dalších opatření proti vývozu dalších druhů znečišťujících odpadů,” řekl Punyathorn Jeungsmarn, mluvčí organizace Ecological Alert and Recovery - Thailand (EARTH).
„Zjistili jsme, že australský plastový odpad byl skládkován v blízkosti míst, kde byla v Indonésii naměřena jedna z nejvyšších hladin dioxinů a dalších perzistentních organických látek ve vejcích slepic z volného chovu. To bohužel dokumentuje, jak dovoz odpadu z vyspělých zemí, jako je Austrálie, znečišťuje životní prostředí a potravinový řetězec místních obyvatel v jihovýchodní Asii. Nechceme, aby se stejný příběh opakoval v Thajsku. Žádáme Austrálii, aby zabránila dalšímu znečišťování způsobenému vývozem plastového odpadu do rozvojových zemí,” řekl Jindřich Petrlík, programový ředitel Arniky - programu Toxické látky a odpady a odborník IPEN na dioxiny a odpady.
„Než Austrálie oznámila zákaz vývozu odpadu, náš výzkum zjišťoval rychlý nárůst australského plastového odpadu ukrytého ve vývozu papírového odpadu určeného k recyklaci v Indonésii. Většina z něj končila spalováním na otevřeném ohni, které vystavovalo pracovníky recyklačních firem nebezpečí a zamořovalo potravinový řetězec nebezpečnými chemikáliemi, jako je dioxin. Doufali jsme, že australský zákaz vývozu odpadu tuto praxi zastaví, ale incident v Thajsku ukazuje, že se změnilo jen málo. Je velkým zklamáním, že tak bohatá země, jako je Austrálie, stále vyváží odpad ke svým regionálním sousedům,” řekl Lee Bell, poradce pro rtuť a perzistentní organické látky z Mezinárodní sítě pro eliminaci znečištění (IPEN).
Kontakty:
IPEN je přední celosvětová síť usilující o zdravější svět, kde lidem a životnímu prostředí již neškodí toxické chemické látky. Práce IPEN odhalila zdravotní hrozby způsobené chemickými látkami v plastech a zahrnuje aktivní účast v procesu uzavírání Smlouvy o plastech a prostřednictvím globálních dohod na vytvoření kontrolních mechanismů pro plastový odpad a toxické chemické látky z plastů.
Kontakt: Lee Bell - 0417196604, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Ecological Alert and Recovery - Thailand (EARTH) je nezávislá nevládní organizace usilující o sociální a environmentální udržitelnost a spravedlnost v thajské společnosti. EARTH slouží jako hlídací pes monitorující politiku thajské vlády v oblasti industrializace, průmyslového znečištění a neudržitelných vzorců spotřeby. Prosazujeme klimatickou spravedlnost, řádnou správu věcí veřejných a odpovědnost vládních a mezinárodních agentur. EARTH se zaměřuje na dopady nebezpečných látek na ekosystémy, místní komunity a zdraví pracovníků. Více informací na https://www.earththailand.org/en/
Kontakt: Punyathorn Jeungsmarn - mobil: +(0) 909816336 Tel. +66(0) 2 952 5061; Fax. +66(0) 2 952 5062
Arnika je česká nezisková organizace, která od roku 2001 sdružuje lidi usilující o lepší životní prostředí. naším posláním je chránit přírodu a zdravé životní prostředí pro budoucí generace v Česku i v zahraničí. Ve své činnosti se opíráme o tři složky - zapojení veřejnosti do rozhodovacího procesu, odborné posudky a oprávněné požadavky a medializaci problémů. Dlouhodobě prosazujeme méně odpadů a nebezpečných látek, divoké živé řeky a rozmanitou přírodu a právo občanů rozhodovat o životním prostředí.
Kontakt: Jindřich Perlík - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tel: +420 774 406 825
Organizace Zero Waste Australia byla vytvořena členy National Toxics Network s cílem řešit neudržitelné australské systémy nakládání s odpady a nízkou míru recyklace. Tito zástupci, kteří mají silné technické zázemí v oblasti chemických látek a odpadů a usilují o "budoucnost bez toxických látek" na místní, státní i mezinárodní úrovni, přinášejí odborné znalosti a cenné poznatky o procesech výroby materiálů a stále rostoucí produkci odpadů, které poškozují naše životní prostředí, zdraví a oceány, zejména pro původní obyvatelstvo a další zranitelné komunity v Austrálii. Zatímco Austrálie čelí záplavě falešných technologických řešení, jako jsou spalovny odpadu na energii, skládky a technologie pro downcyklaci plastového odpadu, je role organizace Zero Waste OZ, která pomáhá komunitě porozumět dopadům těchto technologií a poskytuje poradenství ohledně udržitelných a efektivních možností nakládání s nulovým odpadem, důležitější než kdy jindy. Zero Waste OZ se snaží prosazovat princip předběžné opatrnosti, eliminaci toxických látek, řešení nulového odpadu a právo komunity na informace.
Kontakt: Jane Bremmer - 0432 041 397, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.