Návštěvu kolegů z thajské organizace EARTH [1] jsme v Arnice měli naposledy v roce 2018. Proto jsme byli rádi, že se zúčastnili letošní zářijové Biodetectors Conference (BDS) v Praze. Při té příležitosti jsme je provedli po různých koutech naší země a probrali, jaké výzvy před námi stojí.
Na konferenci přednášel Akarapon Teebthaisong o výsledcích studií, které kolegové z EARTH realizovali ve spolupráci s Arnikou a evropskými laboratořemi. Díky jeho prezentaci přítomní hosté viděli, jak vypadá běžný život v místech, odkud do jejich laboratoří putují vejce, ryby, krabi a další vzorky na analýzu.
Na program jsme zařadili také řadu exkurzí včetně Státního veterinárního ústavu. Inženýr Jan Rosmus, vedoucí oddělení chemie, nás provedl po tamních laboratořích a předvedl nám, na jakých přístrojích se provádějí analýzy vzorků na přítomnost perzistentních organických polutantů (tzv. POPs) a dalších škodlivých látek. Další zařízení, které jsme společně navštívili, byl jihlavský Enviropol, kde se zpracovává elektronický odpad. Na tento recyklační závod byli kolegové z EARTH obvzlášť zvědaví, protože jedna z kauz, kterým se věnují, se týká jeho neodborné likvidace, což si můžete prohlédnout ve FOTOGALERII z naší poslední mise.
Bojovat za správnou věc
Velmi jsme si užili vyprávění kolegů o práci s thajskými komunitami. V Thajsku totiž v posledních době probíhá řada soudních sporů, při kterých se lidé úspěšně brání ničení životního prostředí. Psali jsme například o vesnici Ban Muang Chum, jejíž obyvatelé zažalovali thajské úřady pro liknavost v kauze místní skládky. Velkým tématem EARTH je také prosazení integrovaného registru znečištění, což je nástroj, který má sloužit ke kontrole látek vypouštěných průmyslovými podniky do okolí. V Česku takový registr existuje a Jindřich Petrlík, jeden ze zakladatelů Arniky, před thajskými kolegy zavzpomínal na to, jak na počátku milénia bojovali za jeho zavedení.
Svou cestu do Česka naši hosté zakončili výletem na zámek Jezeří s nechvalně proslulým výhledem na mosteckou uhelnou pánev. Součástí programu bylo také setkání se starostou Horního Jiřetína Vladimírem Buřtem, který se snaží, aby město nepadlo za oběť prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí. Rozhovor s tímto inspirativním člověkem byl ideálním zakončením desetidenní návštěvy, protože v nás všech zanechal dojem, že za správnou věc se musí bojovat, ať už je výsledek jakkoliv nejistý.
! FOTOGALERIE ZE STUDIJNÍ NÁVŠTĚVY EARTH V ČESKU !
[1] Ecological Alert and Recovery - Thailand (EARTH) je nezisková nevládní organizace usilující o společenskou a environmentální spravedlnost a udržitelnost v thajské společnosti. EARTH se zaměřuje na dopady nebezpečných látek na ekosystémy, místní komunity a zdraví zaměstnanců. Více informací naleznete na www.earththailand.org/en.