Společnost C-Energy Planá bude v teplárně v Plané nad Lužnicí pálit plastový odpad, aniž by místní obyvatelé dostali možnost se k tomu vyjádřit. Areál teplárny se při tom nachází přímo ve městě, jen několik stovek metrů od obytné zástavby.
Zmiňované zařízení nese název EVECONT a společnost C-Energy Planá si ho nechala v areálu teplárny nainstalovat firmou EVECO Brno. EVECONT má roční kapacitu pouze 2 400 tun, nedosahuje tedy limitu 2 500 tun spáleného odpadu ročně, od kterého je nutné, aby zařízení před svou stavbou prošlo procesem posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Místní obyvatelé ani širší veřejnost tak nedostali možnost se k jeho provozu v rámci takového procesu vyjádřit.
V tiskové zprávě1, kterou společnost C-Energy vydala 28. srpna 2019, se při tom píše: „Primárním posláním je využít v jednotce EVECONT odpady, které vzniknou v těsném sousedství jednotky – tedy především v průmyslové zóně Planá nad Lužnicí.“ Podle jiných informací2 by výhradním dodavatelem plastů, které budou v EVECONTu páleny, měla být společnost Rumpold, provozující mimo jiné také spalovnu nebezpečných odpadů ve Strakonicích. Lze se tedy domnívat, že alespoň část odpadu, který má zařízení spalovat, může být znečištěna průmyslovou výrobou a může tak spadat do kategorie „nebezpečného odpadu“ místo odpadu „ostatního“. V takovém případě je ovšem nutné, aby záměr procesem posuzování vlivů na životní prostředí prošel i v případě, že je takzvaně podlimitní. EVECO Brno chce zařízení EVECONT prodávat také dalším zájemcům o jeho provoz. Společnost při tom předpokládá, že v nových zařízeních se bude likvidovat nejen plastový odpad, ale mimo jiné také nebezpečný odpad z nemocnic nebo čistírenské kaly.
Tvůrci EVECONTu ho nazývají „zařízením pro environmentálně šetrné využití“ plastového odpadu, ve skutečnosti však jde o klasické ZEVO, tedy takzvané zařízení na energetické využití odpadů, kde jsou plasty páleny. Plasty stejně jako většina dalších materiálů, které jsou tímto způsobem likvidovány, jsou při tom vyráběny z ropy. Jde tedy o pálení fosilních paliv, stejně jako v případě uhlí, pouze v jiné formě. Provoz zařízení EVECONT naopak nijak nepřispívá k recyklaci odpadů nebo k předcházení jejich vzniku. Rozhodně tedy nelze říct, že by nové zařízení bylo „environmentálně šetrné“. Naopak, jeho provoz odvádí pozornost od skutečného problému, kterým je příliš velké množství produkovaných odpadů a malá míra jejich recyklace, znovupoužívání materiálů nebo kompostování a využívání bioodpadu.
Podle vyjádření společnosti C-Energy Planá je zařízení EVECONT pouze předvojem pro později plánovanou výstavbu mnohem větší spalovny, která by měla mít kapacitu zhruba 50 000 tun odpadů ročně.
______________________________
1 28. 8. 2019 C-Energy Planá: C-Energy Planá zahájila stavbu pilotní jednotky EVECONT, do technologie budoucnosti investuje 52 milionů korun
2 9. 1. 2020 Táborský deník.cz: Teplárna spouští jednotku na šetrné zpracování plastu
Nespaluj, recykluj! S odvahou.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.