V těsné blízkosti obce Pohodlí ležící jižně od Litomyšle by mělo do dvou let stát zařízení na likvidaci starých pneumatik. Tak alespoň vypadají plány společnosti Lamione SE, která o tom občany Pohodlí, Čisté a dalších přilehlých obcí informovala koncem května.
Brněnská společnost Lamione SE představila svůj projekt stavby zařízení na termickou depolymerizaci odpadových pneumatik na setkání s veřejností konaném v Čisté. „Nemám pocit, že naše technologie by okolí zatěžovala. Když tam někdo postaví větší fabriku, bude to horší,“ řekl při té příležitosti Rajmund Pavla, jeden z investorů a předseda představenstva společnosti Lamione SE. Slibuje, že plánované zařízení bude moderní, bezpečné pro lidi a ohleduplné k životnímu prostředí.
Zastupitelé okolních obcí jsou přesto obezřetní a odhodlaní se do jednání o projektu zapojit, jak jen to bude možné. Ačkoli se pozemek, na kterém by mělo zařízení stát, nachází v katastru obce Čistá, do jednání se zapojila také Litomyšl. Starosta Čisté Pavel Dřínovský a starosta Litomyšle Daniel Brýdl se shodují na tom, že by si rádi nechali vypracovat nezávislé posudky, které by jim pomohly celou situaci lépe posoudit.
Pochybnosti o bezpečnosti a ohleduplnosti plánovaného zařízení má celá řada místních občanů. Obávají se, že provoz zařízení může vést ke znečištění životního prostředí a vzduchu a ke zhoršení stavu spodní vody, a to hlavně proto, že v oblasti, kterou si investoři pro svůj projekt vybrali, není zavedená kanalizace. Jako problém vnímají také možnost zvýšení dopravní zátěže. Proti stavbě zařízení vznikla dokonce petice, pod kterou se momentálně nachází kolem tisíce podpisů. „Jsme si jisti, že vybudováním spalovny pneumatik bude ohrožena čistota ovzduší a vody. Taktéž dojde ke snížení kvality životní úrovně obyvatel okolních obcí a měst. Zplodiny vzniklé spalováním pneumatik mohou mít zdravotní následky pro současnou i další generaci. Tímto důrazně žádáme příslušné orgány o zamítnutí této stavby a neudělení stavebního povolení,“ píše se v ní. „Navíc se jedná o novou technologii, která byla testována pouze v simulovaných laboratorních podmínkách. V praxi se nevyzkoušela. Je to experiment, který se bude ostře testovat na Pohodlí,“ dodává k tomu Martina Kunderová z petičního výboru.
K odkupu pozemku v areálu bývalého vysílače Českých radiokomunikací došlo už před třemi lety. Parcelu u Pohodlí si společnost později vybrala z několika dalších jako nejvhodnější. Pomocí pyrolýzy by se zde měla zpracovávat drť ze starých pneumatik dovážená z Brna o objemu zhruba 8 000 tun ročně. Pokud Lamione SE zdárně získá všechna potřebná povolení, má v plánu spustit v září příštího roku v Pohodlí zkušební provoz, který by měl trvat minimálně půl roku. Dokončení stavby zařízení investoři očekávají v první polovině roku 2021.