Jak dnes uvedla ČTK, za měsíc dokončí soudní znalec posudek poškození Labe kyanidy, které unikly počátkem ledna z kolínské chemičky Lučební závody Draslovka. Posudek bude mít vliv na výši pokuty, kterou Česká inspekce životního prostředí firmě vyměří. Mluvčí inspekce Eva Rolečková ČTK řekla, že sankce by se měla blížit horní hranici možné pokuty, tedy deseti milionům korun za nepovolené vypouštění odpadních vod a 200.000 korun za neohlášení havárie. "Doufáme, že to tak bude. Jinak by to znamenalo, že si do řeky může beztrestně vypustit kdokoliv cokoliv," komentoval dnešní výrok inspekce RNDr. Jindřich Petrlík vedoucí kampaně Arniky Budoucnost bez jedů.
Jak dnes uvedla ČTK, za měsíc dokončí soudní znalec posudek poškození Labe kyanidy, které unikly počátkem ledna z kolínské chemičky Lučební závody Draslovka. Posudek bude mít vliv na výši pokuty, kterou Česká inspekce životního prostředí firmě vyměří.
Mluvčí inspekce Eva Rolečková ČTK řekla, že sankce by se měla blížit horní hranici možné pokuty, tedy deseti milionům korun za nepovolené vypouštění odpadních vod a 200.000 korun za neohlášení havárie. "Doufáme, že to tak bude. Jinak by to znamenalo, že si do řeky může beztrestně vypustit kdokoliv cokoliv," komentoval vyjádření inspekce RNDr. Jindřich Petrlík vedoucí kampaně Arniky Budoucnost bez jedů.
Správní řízení s LZ Draslovka, viníkem největší ekologické havárie na Labi za několik posledních desítek let, zahájila inspekce počátkem února. "Rozhodnout stihneme do 90 dnů od zahájení řízení," řekla Rolečková. Pokutu chce chemičce vyměřit i kraj. Po havárii podnik čelí také kritice z řad obyvatel Kolína, část z nich chce, aby s výrobou jedu firma skončila. Petici za zastavení výroby podepsalo dva měsíce po havárii 2000 lidí. Chemička v Kolíně působí sto let a zaměstnává 270 lidí.
Důvody havárie, která způsobila škody více než 80 kilometrech Labe, šetří také policie. Podle závěrů vnitřního vyšetřování firmy je za únik odpovědný jeden ze zaměstnanců podniku. Porušil provozní řád a za trest byl přeřazen na jinou práci.
Velkou roli při havárii hrál podle ředitele inspekce Jana Slance fakt, že chemička v okamžiku úniku nebyla v normálním provozu, ale čistila výrobní zařízení před opravou. Kvůli tomu byla v nádržích větší koncentrace kyanidů než obvykle. Když odpadní jímky v noci na pondělí 9. ledna přetekly a únik nezaznamenalo rozbité čidlo, byl podle Slance ještě čas kontaminaci okolí předejít. Voda se rozlila po zpevněné ploše u nádrží a dotekla do dešťové kanalizace. Kdyby v té chvíli pracovníci chemičky nezanedbali kontrolu, mohli havárii předejít.
Připravovaný posudek má především vyhodnotit, jak havárie život v řece ovlivnila. Vzhledem k tomu, že řeka byla v lednu zamrzlá, nebyli to tehdy experti schopni přesně vyčíslit. Jasné zatím není ani to, kolik kyanidu do vody uteklo. Údaje poskytnuté Draslovkou mohou být podle inspekce podhodnocené. Ta na veřejné diskusi přiznala únik koncentrací odpovídajících celkovému množství kyanidů 10 kg a více. Rozsah škod a délka otráveného úseku řeky odpovídá spíše úniku v řádu několika desítek až stovek kg.