Týden před Vánoci proběhl ve Vsetíně kulatý stůl k plánované stavbě zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Společnost Zásobování teplem Vsetín ho chce postavit v Luhu, na místě současné plynové výtopny Ohrada. Mělo by mít rekordně nízkou kapacitu 12 000 tun odpadu ročně. Vedení města přizvalo na setkání s občany zástupce realizační společnosti, zástupce odborů životního prostředí z města a z kraje, ředitele vsetínských Technických služeb a ekologického konzultanta. Kromě nich se akce zúčastnilo zhruba 150 lidí z řad veřejnosti. Jednotlivé příspěvky i následná bezmála dvě hodiny trvající debata byly přenášeny online (a jsou ke zhlédnutí zde).
Svolání kulatého stolu předcházely spory mezi zbytkem vedení města a zastupiteli z Koalice pro otevřený Vsetín, kteří se v listopadu neúspěšně snažili téma ZEVO narychlo zařadit na program jednání úvodního zastupitelstva. Zastupitelé z Koalice pro otevřený Vsetín argumentovali tím, že v danou chvíli zbývaly pouhé dva dny do konce doby, v rámci které bylo možné podat k oznámení o záměru stavby vyjádření v rámci procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). To mohlo ovlivnit rozhodnutí Ministerstva životního prostředí o tom, zda bude muset projekt projít kompletním procesem EIA, včetně vypracování kompletní dokumentace, zapracování došlých připomínek a uspořádání veřejného projednávání. Následně se na sociálních sítích objevilo vyjádření radního a vedoucího vsetínských novin Jiřího Žůrka, ve kterém napsal, že není „úplně přesvědčen o tom, že při řešení vysoce odborných věcí je názor laické veřejnosti zcela relevantní“. Uskutečnění kulatého stolu tak předcházelo narůstání odporu a kritiky ze strany místních občanů.
Vedení města na svých webových stránkách kulantně konstatovalo, že kulatý stůl „přinesl řadu otázek i odpovědí“. Bývalý redaktor a vsetínský rodák Dušan Póč to na svém blogu na iDnes.cz vyjádřil přímočařeji: „Podle mého názoru jádro kolem starosty Jiřího Růžičky tvrdě narazilo a z mého pohledu řadového obyvatele města prohrálo v otázce spalovny na celé čáře. (…) Jak se totiž ukázalo, vsetínská veřejnost moc dobře ví, o čem je řeč, což dala nejenom Žůrkovi v diskuzi u kulatého stolu více než jasně najevo.“
I přes neochotu vedení města se k oznámení o záměru stavby ZEVO vyjádřit vydalo Ministerstvo životního prostředí na konci listopadu rozhodnutí, že záměr musí projít kompletním procesem EIA. V současnou chvíli se tak ze strany společnosti Zásobování teplem Vsetín očekává vypracování dokumentace, která bude muset zohlednit a vypořádat všechny relevantní požadavky a připomínky, uvedené v doručených vyjádřeních.
Odkaz na dokumenty týkající se procesu posuzování vlivů záměru na životní prostředí najdete v Informačním systému EIA.