Zelené plochy ve městech mohou zmírňovat dopady klimatických změn a zároveň poskytovat útočiště pro rostliny a živočichy. Arnika proto přichází s praktickým návodem, jak si vytvořit květinovou loučku – na zahradě, komunitní zahradě nebo klidně na balkóně. Staňte se součástí řešení a přispějte ke příznivějšímu životnímu prostředí ve vašem okolí!
Změny klimatu a ztráta biodiverzity jsou dvě propojené krize, kterým dnes musíme aktivně čelit a řešit je společně, jak zdůrazňuje report mezivládních panelů pro změnu klimatu (IPCC) a pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES). Klimatické změny zvyšují rizika pro biodiverzitu, přírodní a antropogenní habitaty a zároveň přírodní i obhospodařovaná stanoviště hrají klíčovou roli v tocích skleníkových plynů a v adaptacích krajiny na klimatickou krizi.
Města se budou do budoucna dále rozpínat i do okolní krajiny a adaptační opatření krajiny na změny klimatu se proto musí promítat i dovnitř měst. S postupující klimatickou krizí nás čeká více extrémních klimatických i meteorologických jevů, a jak vyplývá z literatury, odolnost ekosystémů jde ruku v ruce s jejich diverzitou. Jedním z doporučených bodů reportu IPBES a IPCC je ozeleňování měst, a to v kontextu zmírňování městského tepelného ostrova a zároveň podpory biodiverzity.
Proto jsme se v Arnice rozhodli věnovat této problematice a vytvořit praktická adaptační opatření v podobě výsevu louček původní směsi rostlin.
Přinášíme vám návod na to, jak si takovou loučku vytvořit na vlastní či komunitní zahradě, nebo třeba jen v truhlíku na balkóně.