Klima a biodiverzita

Louka na podporu biodiverzity

Změny klimatu a ztráta biodiverzity jsou dvě propojené krize, kterým dnes musíme aktivně čelit a řešit je společně, jak zdůrazňuje report mezivládních panelů pro změnu klimatu (IPCC) a pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES). Klimatické změny zvyšují rizika pro biodiverzitu, přírodní a antropogenní habitaty a zároveň přírodní i obhospodařovaná stanoviště hrají klíčovou roli v tocích skleníkových plynů a v adaptacích krajiny na klimatickou krizi (IPCC-IPBES, 2020).

Města se budou do budoucna dále rozpínat i do okolní krajiny a adaptační opatření krajiny na změny klimatu se proto musí promítat i dovnitř měst. S postupující klimatickou krizí nás čeká více extrémních klimatických i meteorologických jevů, a jak vyplývá z literatury, odolnost ekosystémů jde ruku v ruce s jejich diverzitou. Jedním z doporučených bodů reportu IPBES a IPCC je ozeleňování měst, a to v kontextu zmírňování městského tepelného ostrova a zároveň podpory biodiverzity.

Proto jsme se v Arnice rozhodli věnovat této problematice a vytvořit praktická adaptační opatření v podobě výsevu louček původní směsi rostlin. Přinášíme vám návod na to, jak si takovou loučku vytvořit na vlastní či komunitní zahradě, nebo třeba jen v truhlíku na balkóně.

Návod na výsev loučky

Co budete potřebovat🌱

  • Semena původních rostlin - vhodné na slunečné místo či do vlhka
  • Netkanou textilii
  • Misky na rozdělení semen
  • Váhu
  • Písek
  • Rýč
  • Kolečko
  • Hrábě
  • Prkno

Příprava půdy🌱

Vyberte neudržovaný kout zahrady, který alespoň 3 roky nebyl hnojený. Květnaté louky nemají rády hnojení, pak budou převládat traviny na úkor kvetoucích bylin, protože je zadusí svým bujným růstem.

PXL 20240904 160410123

Odstraňte drn i s 5 cm horní vrstvou hlíny. Drn neoklepávejte – v půdě je mnoho semen, která v loučce nechcete. Drny odneste na kompost nebo je použijte jinde na zahradě.

PXL 20240904 162907654.MP

Pokud máte čas, nechte půdu 2 týdny odhalenou, aby vyklíčily nebo ze zbylých kořenů vyrostly plevele, které pak snadno odstraníte.

Výsev🌱

Ideální čas pro výsev je jaro nebo podzim, ideálně před deštěm a v bezvětří. Vítr odnese lehčí semena dál a výsev by nebyl rovnoměrný.

Záhon rozdělte na několik úseků a semena podle toho rozdělte do misek, sázíme 2g semen na m2. Dodržujte správnou hustotu setí, aby měla každá rostlina dostatek prostoru.

PXL 20240904 173009951

Pytel se semeny dobře promíchejte a smíchejte s pískem v poměru 1:1. Písek pomůže s rovnoměrným výsevem a lépe uvidíte, kam semena dopadají. 

Vysévejte křížem jako když “šrafujete” a neházejte semena příliš daleko. Težká semena letí dál a výsev by nebyl rovnoměrný.

Po výsevu🌱

Po výsevu lehce prohrábněte povrch půdy hráběmi. Semena potřebují ke klíčení světlo, proto by měla být zakryta maximálně 0,5 cm hlíny. Půdu můžete zlehka stlačit prknem, aby se semena uchytila, ale pozor, ať ji příliš neutužíte.

Pokud nemá pršet, zalijte loučku, zejména pokud je půda suchá a fouká, je to dobré pro další přichycení semen k půdě. Prvních 14 dní můžete zalévat podle potřeby, poté už to obvykle není nutné.

Přikryjte záhon netkanou textilií, která udrží vlhkost a ochrání semena před ptáky. Netkanku předem namočte, aby lépe propouštěla vlhkost. Po cca 2 týdnech, až začnou rostlinky rašit, ji můžete odstranit.

PXL 20240904 174535522

Zalévat se dá přes netkanku, když už ale malé rostlinky trochu povyrostou, je dobré zalívat pod ní, aby se nepomačkaly.

Pokud některá rostlina rychle přerůstá ostatní, pravděpodobně jde o plevel. Pomocí aplikace PlantNet nebo sousedů ji určete a případně vytrhněte. Méně bujný plevel zkrotí první sečení.

Péče o loučku🌱

Zalévání

Pokud by po výsevu následovala velká horka je lepší ze začátku loučku zalévat, když jí ale pokryjete netkankou nemusíme tak často (netkanka udrží vlhkost). Poté už zálivka není nutná, protože rostliny, kterým místní podmínky vyhovují, vyklíčí a přežijí přirozeně.

Sečení

První sečení provádějte, když porost dosáhne výšky 20–30 cm. Cílem je potlačit plevele, ideálně sečte před vysemeněním plevelů. Pokud zakládáte loučku na podzim, nesečte vůbec, nebo jen pokud by porost díky vhodným podmínkám dosáhl 20–30 cm.

Sečení lze provádět ručně srpem, kosou, bubnovou či lištovou sekačkou nebo klasickou sekačkou, kterou nastavte na co nejvyšší možný stupeň (4–10 cm). V prvních letech, kdy je porost řidší, je možné použít klasickou sekačku, můžete ale s porostem posekat i hmyz. Jakmile se louka zahustí a porost bude vyšší (i přes 0,5 m), sečení sekačkou bude obtížnější. V takovém případě je lepší použít srp nebo strunovou sekačku.

První rok loučku sečte přibližně 4x ročně, aby se potlačily plevele a louka se zahustila. Při nižším porostu bude stále možné použít klasickou sekačku.

Další roky můžete sečení přizpůsobit svým preferencím. Pokud chcete podpořit kvetení, sečte loučku 3x ročně. Pokud preferujete méně náročnou údržbu, můžete loučku séct 2x ročně – jednou v květnu nebo červnu a podruhé na podzim. Pokud bychom louku nesekali vůbec, mohly by převládat traviny, které by omezily růst kvetoucích rostlin.

  • 1. seč – konec května nebo června, kdy odkvétají kopretiny.
  • 2. seč – červenec, podle výšky porostu.
  • 3. seč – září až říjen.

Mozaiková seč je skvělý způsob, jak udržet loučku pestrou. Rozdělte louku na několik částí (např. 4) a sekejte je postupně, každý týden jednu část. Hmyz tak bude mít stále kde přebývat, a na louce se budou postupně vysemenit různé rostliny. Pokud máte menší loučku, můžete ji rozdělit třeba jen na dvě části.

Po sečení můžete materiál na louce nechat i 2 dny, aby dozrála semena na posekaných rostlinách a měla šanci se ještě vysemenit. Nebo můžeme také hned vše sklidit. Loučku nikdy nehnojte.

Jak bude loučka vypadat🌱

Po výsevu loučka vypadá jako zaplevelená půda. Některé rostliny vytvoří jen listy a kořeny, protože kvetou až ve druhém roce. První rok může mít loučka holá místa, což je v pořádku. Pravidelnou sečí v prvním roce loučku zahustíte.

Každý rok bude loučka trochu jiná. Některé druhy, například kopretiny, mohou po několika letech vymizet, protože vyčerpají půdu. Loučka se postupně ustálí, ale její vzhled se bude stále lehce měnit podle ročních podmínek.

S loučkou je potřeba mít trpělivost, vykvete to, co má na místě růst.

Loučka v truhlíku🌱

Loučku můžete založit i v truhlíku. Použijte nehnojenou zeminu, ideální jsou krtince smíchané s vrchní zeminou.

Materiály ke stažení

 
 

 logo mzp Projekt podpořilo Ministerstvo životního prostředí.

 

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Budoucnost bez plastů Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Publikace Pražská bytová krize Linktree Praha město pro život Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírody

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě