Rodiny s dětmi
Participativní procházka sídlištěm Ďáblice: plány a úvahy k jeho rozvoji
1. Výstava územní studie v KD Ládví – cca 15minutová přednáška
2. Fontána na Ládví – informace o rekonstrukci
3. Výstup na střechu BD Burešova
4. Pískoviště Sahara – diskuze o jeho budoucí možné proměně a sběr nápadů
5. Fontánka Žabák – představení iniciativy návratu
6. Asfaltové hřiště Kaňkovského – diskuze o revitalizaci a sběr nápadů
7. Ulice Žernosecká – zhodnocení sázení stromů
8. Včela Žernosecká – slovo historičky architektury, přestávka
9. Rybníček v parku – představení plánu revitalizace
10. Umělecké dílo Prameník – představení iniciativy návratu
11. Včela Tanvaldská – diskuze nad budoucností tohoto okrskového centra
12. Hřiště Chabařovická – diskuze o rekonstrukci a sběr nápadů
13. Socha Schoulená – slovo odborníka
14. Včela Frýdlantská – zakončení procházky, nahlédnutí do vnitřních prostor, potom akce pro rodiny s dětmi
Workshop Moje vysněné město
Výsadba stromů na sídlišti Ďáblice
Stromy jsou charakteristickým prvkem našeho životního prostředí a dnes, v době klimatické změny a velkého znečištění životního prostředí, jsou stále důležitější. Ostrůvky zeleně v umělém prostředí měst vytvářejí kyslík, osvěžují vzduch, zachycují prach a škodliviny, hubí choroboplodné mikroorganismy, poskytují stín a tlumí hluk. Zeleň v prostředí takřka odtrženém od přírody umožňuje vnímat přirozené rytmy, střídání dob vegetace a vegetačního klidu.
Stromy vyrovnávají teplotní extrémy
V zimě brání stromy vysázené v blízkosti budov jejich vysokým tepelným ztrátám, neboť zmírňují proudění studeného vzduchu. Vegetace je schopna snížit tepelné ztráty o 20 až 50 %. V létě naopak vegetace ochlazuje své okolí lépe a efektivněji než veškerá klimatizační zařízení. Vzrostlý, vodou dobře zásobený strom může během jednoho dne odpařit až 400 litrů vody, a z ovzduší tak odčerpá téměř 280 kWh tepelné energie. Tato energie se uvolní v noci při kondenzaci páry; vznikne rosa. Pod stromy lze proto ve dne proto naměřit až o 3º C nižší teplotu než v okolí, v noci naopak teplotu o tři stupně vyšší.
Stromy filtrují vzduch
Vegetace působí jako přirozený filtr škodlivých látek v ovzduší. Stromy zachycují především jedovatý přízemní ozón a jemný polétavý prach, který na sebe váže řadu toxických látek, dále oxidy síry a dusíku, oxid uhelnatý a další látky. Američtí vědci z týmu Davida J. Nowaka ve svém článku publikovaném v roce 2006 vypočetli, že stromy ve městech Spojených států odstraní ročně z ovzduší 711 000 tun škodlivin. Hodnotu těchto služeb vědci vypočítali na 3,8 miliardy dolarů.
Stromy zlepšují kvalitu vzduchu
Stromy zvlhčují vzduch, a zlepšují tím jeho kvalitu z hlediska lidského zdraví (to je důležité zejména pro astmatiky). Zároveň některé dřeviny do svého okolí uvolňují silice (tzv. fytoncidy), které hubí nebezpečné choroboplodné zárodky. Stromy tlumí hluk
Zeleň funguje jako protihluková bariéra. Díky členitému povrchu může na frekventovaných ulicích snižovat hluk na přijatelnější míru. Platí, že čím hustší a širší porost, tím je jeho efekt na tlumení hluku výraznější.
Stromy jsou posledním zbytkem přírody ve městech
Zeleň v městském prostředí takřka odtrženém od přírody umožňuje vnímat přirozené rytmy, zejména střídání ročních období. Zelené plochy a parky jsou místem ke sportování i odpočinku, stromy jsou zdrojem inspirace a estetických požitků.
Strom je biotopem
Strom vytváří prostředí pro život dalších, na něj vázaných druhů rostlin a živočichů. Zejména dožívající, trouchnivějící stromy s dutinami nabízejí příležitosti k životu bohaté paletě druhů včetně druhů ohrožených a chráněných. Jednotlivé stromy v zemědělské krajině slouží jako útočiště pro ptáky a pro hmyz.
Pro všechny tyto jejich benefity jsme na jaře a na podzim roku 2023 společně se spolkem Krásné Kobylisy a dětmi z mateřské školy v Ďáblicích vysadili další čtyři stromy na vhodných místech sídliště.
Více o výsadbě se můžete dočíst zde>>
Fotogalerii z výsadby si prohlédněte zde>>
Pokud chcete o možnostech výsadby informovat další lidi a spolky, stáhněte si náš letáček o výsadbách a stromech naleznete ke stažení zde>>>
Projekt "Praha adaptovaná? - potřeby rodin s dětmi" je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.