Darujte

Podcast Město pro život

Podcast věnovaný rozvoji města, územnímu plánování a participaci v kontextu probíhající klimatické krize. Kromě faktů a názorů odborníků a odbornic, zaznějí konkrétní tipy a triky, jak se do plánování města zapojit.

Jednotlivé epizody budou postupně každou středu přibývat na těchto stránkách. Dále budou dostupné na běžných streamovacích platformách a aplikacích.

Přihlaste se k odběru.

Součástí podcastu jsou také autorské nahrávky zvukových atmosfér a ruchů použitých v jednotlivých částech. Přístupné jsou na stránkách konkrétních dílů podcastu s popisem kdy a kde byly nahrány.

Přihlašte si odběr na Soundcloudu, Spotify, Apple Podcast nebo Audiolibrix. Na dalších platformách nás naleznete v průběhu týdne.

soundcloud logospotifyapple podcastaudiolibrix

 

Město pro život - série brownfieldy

 

brownfield 01

Město pro život S02 E01

Jak fungují brownfieldy

Co jsou to brownfiedly? Jakými mýty jsou opředeny, co je potřeba udělat, aby se na nich mohlo stavět, co ovlivňuje jejich další rozvoj, a jak se to má s majetkoprávnímí vztahy? Poslechněte si 1. díl 2. série.

 

brownfield 02

Město pro život S02 E02

Nekoncepční výstavba a veřejná (ne)vybavenost

Jak souvisí územní plánování s veřejnou vybaveností? Jak naplánovat město praktické pro život - město, kde jsou školky, školy, kde můžeme navštívit svou lékařku, zajít na kafe, nakoupit v krámě? Mohou regulační plány a územní studie takové město "předepsat" a jak moc jsou závazné? Poslechněte si 2. díl 2. série.

 

brownfield 03

Město pro život S02 E03

Politika bydlení

Jaké principy umožňují vznik dostatečného množství bytů v režimu finančně dostupného, participativního, ekologického a urbanisticky kvalitního bydlení? Jak se dělá bydlení ve Vídni, Novém Mexiku nebo v Liberci? Co jsou to stavební asociace s omezeným profitem a jak se dělá participativní bydlení v Česku? Poslechněte si 3. díl 2. série.

 

brownfield 04

Město pro život S02 E04

Brownfieldy a původní zeleň

Jak pracovat s již existující vegetací na brownfieldech? Stává se, že je náletová nebo divoká zeleň kvalitní a stojí za to usilovat o její zachování? Poslechněte si 4. díl 2. série.

 

brownfield 05

Město pro život S02 E05

Příklady dobré praxe

Jak si představujete ideální revitalizaci brownfieldu? Jak se s takovým územím pracuje ve Skandinávii? A už jste slyšeli o nástroji „Čtvrťové dohody“, jež se používá v Bruselu pro zlepšování čtvrtí obecně? Poslechněte si 5. díl 2. série.

 

 

 

Město pro život - 1. série

 

podcast kakao

Město pro život S01 E01:

Rozšiřování letiště Václava Havla

Jaký vliv má letectví na klima, lidské zdraví nebo rozvoj regionů, jak se žije u letiště? Do jaké míry je možné řešit snížení emisí pomocí technologií? Poslechněte si 1. díl podcastu.

 

 

podcast mint

Město pro život S01 E02:

Pražská zeleň

K čemu je ve městě dobrá modrozelená infrastruktura, co to vlastně je? V jakém stavu je pražská zeleň? Ovlivňuje naše psychiku čas strávený v přírodě? Jak se to má s vágními terény, k čemu jsou dobré a jak s nimi pracovat? Poslechněte si 2. díl podcastu.

 

 

podcast zluta

Město pro život S01 E03

Pražské brownfieldy 

Co jsou to brownfieldy? Jaká je jejich biologická hodnota a jak ji lze ve městě využít? Jak probíhá plánování rozvojových území a co je problematické na proměně Nákladového nádraží Žižkov? Poslechněte si 3. díl podcastu.

 

 

podcast seda

Město pro život S01 E04

Územní plánování

K čemu je dobrý územní plán? Jaká kritéria při plánování moudrých měst uplatňuje nerůst? Vyřeší nový Metropolitní plán hlavní problémy Prahy? Kde selhává a jak se vůči němu ohradit? Poslechněte si 4. díl podcastu.

 

 

podcast zluta

Město pro život S01 E05

Účast veřejnosti

Jaké strategie zapojování do rozhodování o městě občanům fungují? Jak se účastnit územních nebo stavebních řízení? Jak účast veřejnosti ovlivní nový stavebný zákon? Poslechněte si 5. díl podcastu.

 


logo praha

   Podcast vznikl za finanční podpory Hlavního města Prahy. Publikované informace nemusí vyjadřovat stanovisko dárce.

 

ACF logo komplet

Projekt dále podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Publikace Pražská bytová krize Linktree Praha město pro život Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírody

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě