Město pro život S02 E02: Nekoncepční výstavba a veřejná (ne)vybavenost

Jak souvisí územní plánování s veřejnou vybaveností? Jak naplánovat město praktické pro život - město, kde, si mají děti, kde hrát, kam jít do školky, školy, kde můžeme navštívit svou lékařku, zajít na kafe, nakoupit v krámě? Mohou regulační plány a územní studie takové město "předepsat". Když ano, jak moc jsou závazné a jak často se porušují?

 

Druhý díl druhé série se věnuje dvěma tématům, která spolu bezprostředně souvisí. Jedno se týká plánování území, role města v tomto procesu a možnosti územních studií, regulačních plánů a podobně. To druhé řeší veřejnou vybavenost novovznikajících čtvrtí. Jsou to dvě spojené nádoby. Pokud město nedohlíží na svůj územní rozvoj, neplánuje, často dochází k tomu, že veřejná vybavenost je nedostatečná. Mohou vznikat monofunkční čtvrtě bez života, kde se jenom spí, ale není kam jít do školy, nakoupit nebo zajít k lékařce či na kávu.

Téma osvětlují příklady ze 4 pražských lokalit: Rohanský ostrov, Vysočany, Komořany a Palmovka.

K odběru podcastu se můžete přihlásit na http://linktr.ee/mestoprozivot

Nový díl vychází každou středu až do 29. listopadu.

 

Hosté

 

Lenka Kužvartová – angažovaná historička architektury
Petr Běťák – zakladatel spolku Pro Komořany
Monika Domincová – členka spolku Rokytka žije
Filip Tittl – urbanista z ateliéru Unit architekti, zpracovatel územní studie Palmovka

 

Přihlaste se k odběru.

soundcloud logospotifyapple podcastaudiolibrix

 

K odběru epizod se můžete přihlásit zde: https://linktr.ee/mestoprozivot


ACF logo komplet

Podcast podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

 

logo prahaPodcast dále podpořilo Hlavního města Prahy. Publikované informace nemusí vyjadřovat stanovisko dárce.

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Budoucnost bez plastů Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Letiště Petice Nechceme Sjezdovku Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírody

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě