Město pro život S02 E05: Příklady dobré praxe
Jak si představujete ideální revitalizaci brownfieldu? Jak se s takovým územím pracuje ve Skandinávii? A už jste slyšeli o nástroji „Čtvrťové dohody“, jež se používá v Bruselu pro zlepšování čtvrtí obecně?
Vpátém dílu uslyšíte konkrétní příklady transformace brownfieldů do čtvrtí se zajímavým odpadovým hospodářstvím, zklidněnou dopravou a dalšími opatřeními, jež pomáhají stávat se městům udržitelnými.
Představen bude také zajímavý nástroj, který se používá v Bruselu pro revitalizaci čtvrtí obecně, tak aby nabízeli obyvatelům lepší prostředí a zlepšovali tak i sociální podmínky. Používá se tedy často na již exitující, dokonce i bydlené čtvrtě, kde je možnost ještě pracovat s prolukami nebo zanedbanými budovami. Pokud jde o brownfield, je tento nástroj vhodný pro oblasti, jež nějaký základ pro fungování jako čtvrti už mají, a jež se dá dále doplňovat a rozvíjet. To znamená pro oblasti, kde nechceme nejdříve vše zdemolovat, ale chceme je spíše přestavět. Velmi inspirativní na čtvrťových dohodách je institucionální nastavení a participace, která jde s tímto nástrojem ruku v ruce.
K odběru podcastu se můžete přihlásit na http://linktr.ee/mestoprozivot
Nový díl vychází každou středu až do 29. listopadu.
Hosté
Vojtěch Sigmund – architekt, spoluzakladatel spolku Architekti bez hranic zabývající se propojováním architektury a sociálních témat
Lukáš Houser – architekt pracující na pražském Institutu plánování rozvoje v kanceláři rozvoje čtvrtí, student doktorského programu se zaměřením na architekturu a urbanismus na Technické univerzitě v Liberci
K odběru epizod se můžete přihlásit zde: https://linktr.ee/mestoprozivot
Podcast podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.
Podcast dále podpořilo Hlavního města Prahy. Publikované informace nemusí vyjadřovat stanovisko dárce.