Pražský magistrát svolal na zítra, 15. května, mimořádné zasedání Výboru územního rozvoje. Na programu jsou pouze dva body. Politici budou hlasovat o tom, zda shodí pod stůl koncept nového územního plánu Prahy bývalého primátora Pavla Béma. A následně se rozhodnou, jestli má město zadat vypracování Metropolitního plánu, což je vize nového radního Tomáše Hudečka.
Jednání se koná od 14 hodin ve velkém zasedacím sále Útvaru rozvoje města, Vyšehradská 57, Praha 2. Zúčastnit by se jej měli politikové hlavního města a zástupci městských částí. Prostor pro vyjádření však mohou dostat i občané a zástupci občanských sdružení.
Velké pochybnosti vyvolává zejména načasování celé věci: radní Hudeček chce nový územní plán schválit do roku 2015. Jenže v roce 2014 čekají Prahu komunální volby a dá se předpokládat změna rozložení sil. "Není tedy vůbec samozřejmostí, že se podaří Metropolitní územní plán schválit. Stejně jako nynější vedení města zrušilo představy vedení minulého, podobný scénář se může opakovat i po nových volbách," varuje Martin Skalský z Arniky. To by Prahu uvedlo do naprostého chaosu: v roce 2015 totiž přestane platit starý územní plán a padnou stavební regulace. O umisťování a podobě staveb by pak fakticky rozhodovaly „dle svého uvážení" stavební úřady městských částí. A město by se stalo rájem neomezených možností pro developery.
Tzv. nový územní plán, který chce nyní vedení města "odpískat", se chystá od roku 2007 a jeho příprava se dostala přibližně do poloviny. Metropolitní územní plán má být sice jednodušší, pokud jde o přípravu i srozumitelnost, procedura jeho schvalování bude však stejná. Zásadní námitky městských částí, orgánů státní správy nebo vlastníků nemovitostí mohou jeho projednání zkomplikovat. "Celý magistrát je nyní navíc zahlcen zpracováváním stovek změn územního plánu, na jejichž schválení vládnoucí koalice spěchá. Je tedy otázkou, zda budou mít úředníci dostatek volné kapacity k přípravé Metropolitního plánu," dodal Martin Skalský, vedoucí Centra pro podporu občanů sdružení Arnika.
Přestože občanská sdružení i odborníci dlouhodobě kritizují způsob projednávání důležitých strategických dokumentů s veřejností, zítřejší jednání se od dřívějších praktik výrazně neliší. Magistrát jednání nijak nepropaguje a mimo hrstky informovaných o něm Pražané nevědí. Jedná se přitom o hodně: metodika a samotná podoba územního plánu určí podobu města na příští desetiletí. Poté, co dokumenty projdou výborem, o nich bude hlasovat zastupitelstvo. Dá se předpokládat, že koalice ODS a TOP má dostatek sil k tomu, aby tento postup s územním plánem hladce prošel.
Podrobnosti, program a návrh dokumentů k hlasování: http://arnika.org/uzemni-plan