Nový územní plán Prahy se odkládá do nedohledna, nekoncepční změny pokračují. Tak se dá shrnout zásadní poselství Výboru pro územní rozvoj města v novém složení po podzimních komunálních volbách. Ve srovnání s minulým volebním obdobím je nicméně patrný posun vedení města směrem k větší ochotě diskutovat s veřejností a pečlivě zvažovat všechny rozsáhlé developerské projekty.
„Dříve bylo běžné, že výbor schválil třeba i několik desítek změn územního plánu během několika minut. Zdá se, že taková praxe skončila. Dnešní vedení města je opatrnější a nechce protlačovat komerční zájmy developerů za každou cenu a proti vůli občanů," shrnuje svůj dojem z posledního zasedání pražského Výboru pro územní plán Martin Skalský ze sdružení Arnika. Další změnou bylo i jednotlivé projednání každého z předložených záměrů, o každém z návrhů se hlasovalo i diskutovalo zvlášť.
Výbor, který se sešel 16.února, nejprve schválil, že na jeho zasedáních budou moci vystupovat i občané, a to s příspěvky v délce do pěti minut.
Hlavním bodem programu bylo schvalování některých celoměstsky významných změn územního plánu. Výbor ale nepustil do dalšího projednávání žádný z kontroverzních záměrů. Zastavilo se například projednávání kontroverzní satelitní výstavby v Pitkovicích, zástavba Trojmezí, zrušení ploch pro výstavbu škol na území Prahy 13 nebo přeměna ostrova Štvanice. Jednalo se také o stavbě tunelu na severojižní magistrále u Muzea. S jeho krátkou variantou ovšem nesouhlasí Praha 2, s dlouhou naopak magistrát a proti projetku samotnému vystupují nevládní organizaci i urbanisté. Celá věc se tak bude znovu posuzovat.
Výbor schválil pouze takové změny územního plánu, které nemají negativní dopad na životní prostředí. Šlo například o stavbu železničního uzlu v Záběhlicích, kanalizaci v Uhříněvsi, generel revitalizace retenčních nádrží nebo vymezení záplavových území.
Projednávání nového územního plánu se nyní zcela zastavilo - magistrát dosud nezpracoval všechny došlé připomínky ke konceptu a není jasné, kdy bude návrh územníhoh plánu připraven. Současně je rozpracováno několik desítek dílčích změn územního plánu. Jsou zařazeny do čtyř balíků: změny 07 a tří vln celoměstsky významných změn. Odcházející vedení magistrátu totiž vytvořilo zcela novou, III. vlnu celoměstsky významných změnI. Proces projednávání změn se tak stal zcela nepřehledným, neboť každý z balíků se nachází v jiné fázi projednání.
„Požádali jsme členy výboru, aby přestali zaměřovat svou pozornost na změny územního plánu a pracovali více koncepčně. Obyvatele metropole zajímá, jak se bude město rozvíjet. Nyní je nezbytné stanovit harmonogram přípravy nového územního plánu a zahájit co nejširší diskusi o směřování Prahy. Minulé vedení města nebylo ochotno s občany mluvit a vše se schvalovalo bez ohledu na jejich názor. Věříme, že takový způsob vládnutí skončil," řekl Martin Skalský z Arniky.
Závěry výboru musí na svém zasedání projednat pražské zastupitelstvo a rozhodnout o osudu jednotlivých změn územního plánu. Hlasovat se bude zřejmě na březnovém zasedání (31. 3.).