Na několika místech Moldavska se dobrovolnické organizace snaží chránit své životní prostředí a zadržovat vodu v krajině, zejména v řekách a jejich nejbližším okolí. A to i díky pomoci z České republiky.
Možná jsme to tak u nás nevnímali, ale dle výzkumné služby EU Copernicus, která využívá měření ze satelitů, lodí, letadel a meteorologických stanic po celém světě, bylo léto 2022 v Evropě nejteplejší v historii měření. K horku a suchu se v posledních letech zejména ve střední Evropě přidává i kůrovec decimující zejména smrkové monokultury.
Velká horka a sucho způsobené změnou klimatu zažívalo v roce 2022 i východoevropské Moldavsko. I podzim zde byl poměrně suchý, v září a říjnu téměř nepršelo. Začátek zimy byl také nadprůměrně teplý a beze sněhu. Díky tomu a také vzhledem k listopadovým dešťům, které zavlažily alespoň horní vrstvy půdy, konečně nastaly vhodné podmínky pro výsadbu stromů.
Té se v Moldavsku věnuje několik neziskových organizací a neformálních uskupení, se kterými již několik let spolupracujeme na projektech zaměřených např. na ochranu vodních toků. „Naše lesy mají mnoho funkci, nicméně tou hlavní je zádrž vody a tím i ochrana řek,“ uvádí v krátké reportáži televize TCB Nikolai Romanovič, který v Podněstří organizuje výsadby už třetí rok. Na 11. prosince 2022 sezval 20 dobrovolníků do přírodní rezervace Iagorlic a společně zde vysázeli 170 lip na místech, kde nahradí usychající akáty a jilmy, hlavně podél naučných stezek. Dalších 30 stromů, hlavně vrb, vysázeli podél oplocení administrativní budovy rezervace a poblíž starého mostu.
PODÍVEJTE SE NA KRÁTKÝ DOKUMENTÁRNÍ FILMY O REZERVACI JAGORLIK ZDE.
O týden dříve, 3. prosince 2022, proběhla podobná akce v obci Balabanesti, tentokrát na pravém břehu Dněstru. Místní nevládní organizace Parcurile Viitorului pokračovala ve výsadbě listnatých stromů, která začala na začátku roku a jejímž cílem je zalesnění celkem 4 ha ochranných pásů podél břehů řeky Baltata v rámci adaptačních opatření na klimatickou změnu. „Výsadby se zúčastnilo na 200 dobrovolníků z různých organizací, firem, škol i ministerstva životního prostředí a podařilo se nám vysázet přes 7000 stromků, které pomohou udržovat vodu v řece a jejím okolí,“ uzavírá Petru Vinari, člen Parcurile Viitorului.
Obě tyto akce proběhly díky podpoře programu Transformační spolupráce českého MZV, v rámci kterého Arnika a Biotica realizují společný ekologický projekt, jehož součástí jsou i výsadby pásů zeleně. Za celý rok se nám tak společně podařilo vysázet přes 25 000 stromů ve 4 regionech Moldavska – kromě zmíněných oblastí Iagorlic a Balabanesti také na jihu země v obcích Cremenciug, Copanca a Cioburciu na území národního parku Dolní Dněstr.