Trest smrti dostal Čang Jü-ťün, který ve své továrně vyrobil a prodal od října 2007 do srpna 2008 na šest set tun prášku v hodnotě zhruba milionu dolarů, který koupili prostředníci a přidali ho do práškového mléka, které mimo jiné koupila mlékárna Sanlu. Právě tato firma se poté stala centrem celého skandálu a její ředitelka Tchien Wen-chua odešla od soudu s doživotním trestem a pokutou ve výši 24,5 milionu jüanů (zhruba 3,6 milionu amerických dolarů). Podle televize CNN dostali celkem tři lidi trest smrti a dva doživotí. Další média hovoří o dvou nejvyšších trestech a stejném počtu doživotí. Další tři bývalí manažeři mlékárny měli dostat trest vězení na pět až patnáct let, uvedla agentura Nová Čína. Soudce zatím rozhodl v osmi případech. Soudy s lidmi zapletenými do skandálu s přidáváním melaminu do mléka začaly v průmyslovém městě Š'-ťia-čuang v provincii Che-pej, kde bylo hlavní sídlo zkrachovalé mlékárny Sanlu, na konci prosince a stanulo před nimi 21 lidí.
Skandál, který propukl v září 2008 onemocněním mnoha dětí v Číně, způsobil, že v mnoha zemích světa byly staženy čínské mléčné produkty z prodeje. Od září do konce října se melamin objevil i v dalších zemích a dalších potravinách. Čínské potraviny kontaminované melaminem zachytili i u sousedů – na Slovensku a v Maďarsku. V České republice byl Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí odhalen dovoz bonbonů White Rabbit s nadlimitním obsahem melaminu.
Počátkem roku naplánovala skupina rodičů naplánovala setkání s novináři, ale už ve čtvrtek 1. ledna 2009 čínská policie zadržela pět z nich, včetně hlavního organizátora Čao Lian-chaje. Někteří byli v pracovním táboře na předměstí Pekingu, další v domácím vězení. Policie přitom oficiálně nijak nezdůvodnila, proč je po dva dny zadržovala. Sü Č'-jung, právní zástupce 63 rodin, jejichž děti byly melaminem v mléce otráveny, řekla, že to bylo proto, aby se jim nepodařilo dostat před novináře. Někteří z nich se však nakonec s lidmi z masmédií stejně setkali.
Mléčné výrobky pro děti nejsou prvním případem spojeným s melaninem a Čínou. V roce 2007 se v USA otrávilo melaninem hodně psů a koček z konzerv, které rovněž obsahovaly tuto látku, způsobující u nich akutní selhání ledvin.