Společná tisková zpráva European Environmental Bureau (EEB), Health Care Without Harm (HCWH), Health and Environment Alliance (HEAL) a Zero Mercury Working Group uvádí, že úpravy schválené výborem by mohly pomoci odstranit mezery v návrhu Komise a že by mohly přispět k tomu, aby se z EU nevyvážely do rozvojových zemí výrobky, které unie na svém území zakázala vzhledem k jejich zdravotním nebo ekologickým rizikům.
Nevládní organizace také uvítaly stanovisko výboru europarlamentu, že členské státy a klíčové průmyslové sektory (zejména chemický průmysl zabývající se výrobou chlóru zastaralou technologií amalgámové elektrolýzy) by měly pravidelně poskytovat informace o osudech rtuti. "Až donedávna se dařilo i českým chemičkám například informace o obsahu rtuti v odpadech skrývat. Zásadní obrat znamenalo zavedení integrovaného registru znečišťování a v případě Spolany Neratovice až vydávání integrovaného povolení. Díky našemu zásahu bude muset ohlašovat množství rtuti v odpadech. Bude tedy opět jasněji, co se s toxickou rtutí děje. Vítáme proto i úspěch koalice nevládních organizací na mezinárodním poli," řekl v souvislosti s hlasováním Evropského parlamentu vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů a předseda Arniky RNDr. Jindřich Petrlík.
Ravi Agarwal z indické nevládní organizace Toxics Link uvítal názor výboru EP, že EU by měla poskytnou technickou a finanční pomoc rozvojovým zemím a nevládním organizacím k zavedení opatření pro snížení emisí a pro omezení používání rtuti.
Další informace:
Celý text TZ NGO „Heading closer to a robust EU mercury export ban“ ve formátu PDF najdete ZDE.
Společná internetová stránka EEB a Ban Hg Working Group speciálně věnovaná problematice rtuti.