Nový návrh Evropské komise počítá s tím, že se do výrobků z recyklovaného PVC dalších 15 let bude dostávat jedovaté olovo. Zastavit ho mohou poslanci Evropského parlamentu na pondělním plenárním zasedání ve Štrasburku. Arnika europoslance v dopise vyzývá, aby hlasovali proti této výjimce, která by na další desítku let povolila olovo v PVC.
Pokud bychom mezi běžně používanými plasty měli hledat ty nejrizikovější a nejméně udržitelné, nešlo by vynechat PVC. I kvůli tomu se Evropská unie jeho výrobu snaží postupně regulovat. K tomu měl přispět i nedávný návrh Evropské komise omezit obsah jedovatého olova v nově vyrobeném PVC na 0,1%. Má však jeden háček - jeho dodatky počítají s tím, že výrobky z recyklovaného PVC by po dalších 15 let mohly obsahovat až 2% tohoto těžkého kovu. Hrozí tak, že se olovo ze starého PVC bude ještě dlouhou dobu dostávat do plastových výrobků a našich domácností namísto toho, aby byl kontaminovaný materiál průběžně stahován z oběhu a bezpečně likvidován.
Proti dodatkům se již na konci ledna postavil výbor pro životní prostředí Evropské komise. Podle něj se neslučují s potřebou chránit zdraví a životní prostředí, která je zároveň i hlavním cílem evropského nařízení o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek (REACH). Olovo je totiž těžký kov, který je pro člověka nebezpečný, a to i v malých dávkách. Ovlivňuje krvetvorbu, nervovou soustavu, imunitní systém, trávení i rozmnožování. Při výrobě PVC se používá jako stabilizátor.
Podle návrhu Evropské komise by obsah olova v recyklovaných výrobcích z tvrdého PVC mohl být až 2%. V případě měkkého PVC by šlo o 1%. Jak vysvětluje expertka Arniky na toxické látky ve spotřebním zboží Jitka Straková, „takovýto přístup ohrožuje principy oběhového hospodářství, ke kterým se Evropská unie sama hlásí.“ Pokud by se dalších 15 let olovo dostávalo do recyklačního řetězce, docházelo by k jeho znehodnocování. „Recyklace je skvělá věc, je k ní ale potřeba přistupovat zodpovědně,“ dodává Straková. Ostatně i Evropský parlament dlouhodobě zastává názor, že recyklace PVC nesmí prodlužovat problémy se znečištěním těžkými kovy.
Olovo není jediný problém, kvůli kterému PVC patří mezi nejrizikovější plasty. Celý životní cyklus PVC – výrobu, používání i likvidaci - doprovází úniky toxických látek. Mnohé z nich jsou rakovinotvorné, způsobují poruchy reprodukce, vrozené vady, poškozují imunitní systém.
Zajímá vás, jak budou v pondělí 10.2. hlasovat čeští europoslanci? Zeptejte se jich.