Omnipol neříká všechno

10.3.2004 - POLIČKA | Novinky
Jedním z oponentů v řízení na posouzení vlivu plazmové technologie likvidace kapalných odpadů v Poličských strojírnách je ekologické sdružení A21 Polička. To předkládá řadu argumentů proti zamýšlené výstavbě plazmatronu.

Rozhovor MF Dnes se zástupci občanského sdružení A21 Polička

Jedním z oponentů v řízení na posouzení vlivu plazmové technologie likvidace kapalných odpadů v Poličských strojírnách je ekologické sdružení A21 Polička. To předkládá řadu argumentů proti zamýšlené výstavbě plazmatronu. "Omnipol a Poličské strojírny podle mě nehrají čistou hru. Neříkají všechno, co uvádějí v žádosti o posouzení vlivu plazmatronu na životní prostředí. Na řadu otázek odmítají odpovědět s tím, že jde o obchodní tajemství," řekl René Habrman ze sdružení A21Polička.

* Co vám vadí na likvidaci kapalných odpadů v plazmatronu?

Představa, že se sem bude dovážet odpad odjinud. Navíc nepůjde jen o oleje kontaminované polychlorovanými bifenyly, ale, podle údajů Omnipolu, i o odpad z chemiček.

* V čem vidíte největší riziko?

Rizik je celá řada. Nebezpečná je doprava. Ruská technologie nepatří k nejdůvěryhodnějším. Selhat může i lidský faktor. Asi v roce 1996 došlo v Poličských strojírnách při likvidaci munice k výbuchu, který způsobil škody za desítky milionů korun. Případná ekologická havárie by se dotkla CHKO Žďárské vrchy, povrchových i podzemních zdrojů pitné vody a rybářských revírů v okolí města. Polička má ambice být střediskem cestovního ruchu a likvidace jedů v jejím okolí by její reputaci v tomto odvětví neprospěla.

* Myslíte si, že Omnipol a Poličské strojírny po čtvrtečním rozhodnutí zastupitestva projekt plazmatronu v Poličce vzdají?

Generální ředitel Poličských strojíren sliboval, že pokud narazí na nepřekonatelné překážky, tak ustoupí. Ale nevím, zda to dodrží. Přece jen jde o veliký obchod.

* Je sdružení připraveno proti plazmatronu bojovat dál?

Stoprocentně. Připravujeme petici a myslím, že nebudeme mít potíže se sháněním podpisů

Banner-stika

Sledujte nás: