Ostrava: Radnice MOaP chce změnit přístup k zeleni

25.11.2010 - OSTRAVA | Novinky
Nové vedení radnice ostravského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, které nyní tvoří koalice Hnutí Ostravak a ČSSD, by chtělo změnit dosavadní přístup obvodu k městské zeleni. Jak uvedl pro Deník starosta Jiří Havlíček (ČSSD), obvod připravuje několik projektů ozelenění centra města. Ozelenění by se mělo týkat i prostoru před katedrálou Božského spasitele, kde letos byly vykáceny vzrostlé stromy, což vyvolalo nevoli mnoha občanů.
„Centrum bývalo zelenější, teď spíše připomíná jeden velký betonový plac,“ konstatovala nová místostarostka centrálního obvodu Petra Bernfeldová (Ostravak). Vyměnit by se měly v příštím roce také akáty na Jiráskově náměstí, které dle odborníků dosluhují. Sedmnáct stromů o výšce zhruba dva metry by mělo radnici přijít zhruba na čtvrt milionu korun.

Projekt na obnovu tolik diskutovaných Komenského sadů byl přepracován. Do konce roku by se s ním měli seznámit zastupitelé Moravské Ostravy a Přívozu, na začátku příštího roku pak bude představen veřejnosti. Nový starosta centrálního obvodu je přesvědčen, čtyřřadá lipová alej, na kterou již několikrát bylo vydáno povolení ke kácení, zůstane zachována. „Budeme se muset postarat o údržbu stromů, aby nebyly nebezpečné, kácet je ale asi nebudeme,“ dodal Jiří Havlíček pro Deník.

„Snaha vedení obvodu vrátit zeleň do města je chvályhodná. Udržovaná zeleň má zcela jistě i ve městě své místo“, komentovala dění Vendula Krčmářová z Arniky. „Vzrostlých stromů bychom si měli vážit, protože jejich náhrada není levná ani snadná – kromě toho, že se mladé stromky nemusí ujmout, jsou bohužel také někdy ničeny, jako například letos  u zastávky Most Miloše Sýkory v centru Ostravy."
Neméně důležitý je i výběr vhodných stromů a následná péče o ně, neboť vyměňovat stromy po pár letech je nákladné a uhynulých stromů je škoda. Jako odstrašující příklad mohou posloužit stromy vysazené před supermarketem Tesco v Ostravě-Třebovicích. Kvůli opakovaným manipulacím se substrátem v kořenovém prostoru a drastickému seřezávání na minimální průměr koruny dnes cestu k supermarketu lemuje jen řada děr v zemi po odstraněných stromech. 
  • Arnika: Centrum pro podporu občanů

Banner-stika

Sledujte nás: